Zdrowie

Znaczenie rezonansu magnetycznego w kontekście operacji tkanki mózgowej

Przed wykonaniem operacji mózgu w celu usunięcia guza lub nieprawidłowej tkanki mózgowej lekarze muszą mieć możliwie najlepszy obraz tego, co dzieje się w głowie pacjenta. Taka jest rola badania metodą rezonansu magnetycznego. Funkcjonalny rezonans magnetyczny głowy to typ procedury, którą często wykonuje się przed operacjami inwazyjnymi.

Dlaczego rezonans magnetyczny głowy ma znaczenie?

Korzystając z tej technologii, neuroradiolodzy dzielą się wynikami obrazu pacjenta z neurochirurgami, którzy mogą następnie określić obszary docelowe, a których unikać. MR głowy to nieinwazyjny, bezbolesny test, który może sprawić, że operacja będzie:

  • bezpieczniejsza,
  • skuteczniejsza

Istnieją elementy czasowe i przestrzenne w obrazowaniu, które pomagają nam znaleźć części mózgu, które kontrolują funkcje motoryczne lub język.

Czym jest funkcjonalne obrazowanie rezonansem magnetycznym mózgu?

Kiedy neuroradiolodzy wykonują rezonans głowy, polegają na tym samym skanerze i interfejsie używanym w obrazowaniu metodą rezonansu magnetycznego, co dla innych części ciała. Aby uzyskać oba rodzaje obrazowania, pacjent leży nieruchomo w długim, cylindrycznym magnesie, który wykorzystuje właściwości magnetyczne ciała do tworzenia bardzo szczegółowych obrazów. Podczas gdy skan rezonansu pozwala lekarzom zbadać narządy, tkanki lub kości pacjenta w sposób tradycyjny, tutaj rezonans analizuje funkcję mózgu.

Kiedy i dlaczego wykonuje się rezonans głowy?

Większość rezonansów jest zwykle wykonywana wkrótce po postawieniu diagnozy. Uzyskane obrazy mogą pomóc lekarzom i pacjentom zdecydować, czy operacja jest dobrym rozwiązaniem. Zazwyczaj skany są wykonywane od 24 do 48 godzin przed zaplanowaną operacją. W ten sposób chirurdzy mają najpełniejsze i najdokładniejsze obrazy tuż przed operacją. Rezonans pomaga neurochirurgom przygotować się do operacji mózgu, umożliwiając im udaną nawigację do właściwego regionu podczas pobytu zbadanego wcześniej pacjenta na sali operacyjnej. To dla medycyny zdecydowanie duży krok naprzód.