Zdrowie

Lampa stomatologiczna – co warto o niej wiedzieć?

Chyba każdy zna podstawowe narzędzia stomatologiczne. Jednym z nich jest oczywiście lampa jezdna, która – dzięki specjalnym uchwytom – może oświetlić wybrane pole badania. Jakie jeszcze cechy posiada ta lampa? O czym może nie wiedzieć pacjent i dlaczego jej zastosowanie jest takie szerokie?

Serce lampy

Nowoczesna lampa stomatologiczna jest najczęściej wyposażona w szereg diod LED, które razem tworzą intensywny strumień świetlny. Dzięki nim użytkownik może nie tylko skutecznie rozświetlić pole obserwacji, ale też ponieść niewielkie koszty eksploatacyjne. Standardowa, LED-owa lampa stomatologiczna zużywa kilkukrotnie mniej energii niż lampy, które posiadały wbudowane żarówki. Nietrudno zatem dojść do wniosku, że takie sklep instrumenty stomatologiczne mogą znacząco obniżyć rachunki za energię elektryczną.

Funkcjonalna do potęgi

Atutem lampy jest też to, że można ją przewozić z miejsca na miejsce i to w praktycznie dowolny sposób. Lampy to instrumenty stomatologiczne sklep, które są osadzone na specjalnych kółkach. Posiadają one też zestaw uchwytów, za pomocą których (z wykorzystaniem elastycznego ramienia) można je ukierunkować w dowolny sposób. Na korzyść lamp przemawia też barwa emitowanego przez nie światła. Najczęściej wynosi ona 3000 – 4000 K, co jest „równowartością” światła, z jakim ma się do czynienia w trakcie słonecznego dnia. Dzięki temu powierzchnie podświetlone przez lampę wyglądają naturalnie.

Zaawansowane systemy sterowania

Niektóre lampy wyposażone są w specjalne systemy sterowania. Mowa tu głównie o panelach, za pomocą których można precyzyjnie ustawić lampę w określonym położeniu. Zaletą tych paneli jest to, że zawsze są one w zasięgu ręki. Dzięki temu stomatolog nie musi wstawać, aby zmienić położenie swojego stanowiskowego źródła światła.

Każdy profesjonalny sklep dla stomatologa powinien mieć w swej ofercie lampę stomatologiczną. Niestety, jest to sprzęt dosyć kosztowny. Za typową lampę LED trzeba zapłacić co najmniej 4 – 5 tysięcy złotych. Oczywiście nie oznacza to, że na rynku nie ma modeli droższych i bardziej zaawansowanych technicznie.