Pozostałe

Kim jest aplikant?

Zastanawiasz się, kim jest w praktyce aplikant adwokacki? To przede wszystkim osoba, która posiada tytuł zawodowy magistra lub jest absolwentem studiów prawniczych zagranicznych. Warto dodać, że jako aplikant musisz zdać egzamin na aplikację adwokacką, z którego minimalna ilość uzyskanych punktów powinna wynosić 100. Pamiętaj, że egzamin jest przeprowadzany przez Ministra Sprawiedliwości raz do roku, a po uzyskaniu pozytywnego wyniku zostaniesz wpisany na listę aplikantów adwokackich. Dla tej specjalizacji aplikacja trwa 3 lata.

Aplikant adwokacki – czym się zajmuje i jakie ma przywileje?

Aplikant adwokacki jest osobą, która przede wszystkim po pozytywnym zdaniu egzaminu państwowego i ukończeniu aplikacji została wpisana na listę adwokatów w Polsce. Warto wiedzieć, że tym samym uzyskasz legitymację adwokacką. Dzięki temu podczas wizyty w sądzie nie musisz przechodzić przez bramki bezpieczeństwa oraz nikt nie przejrzy Twoich osobistych rzeczy. Jeśli już zdobędziesz tytuł aplikanta – każdy powinien zwracać się do Ciebie: Panie Mecenasie lub Pani Mecenas.

Uwaga! Aplikant adwokacki tak samo jak adwokat jest zobowiązany tajemnicą zawodową!

Czym zajmuje się aplikant adwokacki?

Jako aplikant adwokacki zajmiesz się przede wszystkim uczestniczeniem w zajęciach edukacyjnych i praktycznych, gdzie zdobędziesz cenne doświadczenie w tym zawodzie. Pamiętaj też, że jako aplikant będziesz zobowiązany do odbycia praktyk w sądach i prokuraturach. Kiedy minie 6 miesięcy trwania aplikacji adwokackiej, możesz:

  • zastępować adwokata przed sądem i innymi organami administracji państwowej,
  • sporządzać i podpisywać pisma procesowe,
  • pracować w kancelariach i spółkach, a także bankach,
  • udzielać porad prawnych.

Pamiętaj jednak, że jako aplikant adwokacki nie możesz reprezentować adwokata przed Sądem Najwyższym, Trybunałem Konstytucyjnym, a także nie możesz podpisywać apelacji, skarg kasacyjnych oraz konstytucyjnych.