Edukacja

Warunki mieszkaniowe dla studentów w Polsce

Studenci, którzy podejmują naukę na krajowych uczelniach wyższych, mają do wyboru co najmniej kilka możliwości mieszkania. Oczywiście, w najlepszej sytuacji pozostają ci, którzy w czasie studiowania mogą mieszkać nadal z rodzicami, bo znacznie zmniejszają się wtedy koszty ich utrzymania. Niestety, tak naprawdę mniejsza grupa studentów studiuje w tym samym mieście, z którego pochodzi. Pozostali muszą szukać lokum, w którym przyjdzie im mieszkać przez średnio 5 kolejnych lat. Tyle właśnie trwają standardowe studia, by uzyskać tytuł magistra.

 

Mieszkanie w akademiku

Na studentów, którzy podjęli się edukacji na uniwersytetach państwowych, mogą korzystać z mieszkania w akademiku. Takie lokum nie jest oczywiście darmowe, natomiast z całą pewnością jest najtańsze, biorąc pod uwagę inne możliwości. Warunki w akademikach są jednak naprawdę średnie. Student mieszka z kilkoma osobami w jednym pokoju, do dyspozycji ma kuchnie i łazienkę, ale ogólnodostępną. Musi również zaakceptować zasady panujące w takich obiektach. Nauka i codzienne funkcjonowanie nie jest w akademikach proste ani przyjemne. Znaczne skupiska młodych ludzi niestety nie sprzyjają, by móc uczyć się w ciszy i spokoju, a wolny czas spędzać w optymalnym komforcie.

 

Wynajem mieszkania

Coraz więcej studentów decyduje się na wynajem mieszkań. By ograniczyć koszty utrzymania, najlepiej jest wynająć duże mieszkanie w co najmniej kilka osób. W takich nieruchomościach panują zwykle o wiele lepsze warunki niż w akademikach, natomiast rozdzielone pokoje dla studentów w Warszawie tego rodzaju, nadal mogą nie stwarzać najlepszych warunków do nauki.

Relatywnie tanią opcją jest wynajem pokoju na tzw. stancji. Nigdy jednak nie wiemy, na jakich właścicieli nieruchomości trafimy, a samo mieszkanie z obcymi ludźmi pod jednym dachem, może również nie być zbyt komfortowe.

 

Samodzielny pokój

Samodzielny pokój dla studenta w Warszawie to wręcz spełnienie marzeń. Wszyscy, których stać na takie lokum, mają naprawdę ogromny powód do radości. Mieszkanie w pojedynkę i to w komfortowych warunkach, to na studiach naprawdę luksus. Co ciekawe, takie mieszkania są najczęściej w pełni wyposażone, student wprowadza się do nich jedynie z walizką ubrań. Ma ciszę i spokój, może też funkcjonować w takim mieszkaniu w pełnej swobodzie. To chyba najlepsza opcja na mieszkanie i możliwość utrzymania się w okresie podejmowania kilkuletniej edukacji na studiach wyższych. Warto zaznaczyć, że z takiej możliwości korzystają przeważnie cudzoziemcy, którzy przyjeżdżają na studia do Polski. Należy brać z nich przykład.