CiekawostkiPozostałe

Kto może obsługiwać wózki widłowe?

Okazuje się, że kwestie korzystania z wózków widłowych wcale nie są takie oczywiste. Z tego rodzaju sprzętów nie może korzystać każdy pracownik, nawet jeśli fizycznie potrafi obsłużyć wózki widłowe. Ponieważ praca na wózku widłowym wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i obarczona jest sporym ryzykiem to jego operator musi posiadać niezbędne uprawnienia.

Takie zdobywa na specjalnym szkoleniu, które zazwyczaj organizowane jest przez autoryzowany ośrodek – dzięki temu kursant może zdawać egzaminy w Urzędzie Dozoru Technicznego i otrzymać niezbędny certyfikat. Szkolenie trwa średnio 14 dni i poruszane są na nim nie tylko kwestie teoretyczne dotyczące bezpieczeństwa, ale także te praktyczne, dzięki którym przyszły operator uczy się technicznych aspektów obsługi wózka widłowego.

Pamiętajmy, że urządzenia tego rodzaju można kupować bądź wypożyczać w razie potrzeby – wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło typu „wynajem wózków widłowych”, by znaleźć firmę, która zajmuje się zarówno sprzedażą jak i najmowaniem tego typu urządzeń. Musimy wiedzieć, że wózek widłowy, nawet ten wynajęty do jednorazowej pracy nie może być obsługiwany przez pracownika bez ważnych uprawnień. Pracodawca i pracownik, który nie będzie przestrzegał tego prawa zostanie ukarany stosowną kwotą pieniężną.