Zdrowie

Rak piersi – cichy zabójca

Okazuje się, że rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym – to aż 22% wszystkich zachorowań. Co więcej, rak piersi jest też główną przyczyną zgonów patrząc na choroby nowotworowe – z jego powodu umiera 13% wszystkich pacjentek onkologicznych. Tylko w naszym kraju, każdego roku na raka piersi choruje 17 000 kobiet a połowa z nich umiera. Główną przyczyną zgonów jest zbyt późna diagnoza tego typu nowotworu.

W profilaktyce raka piersi stosuje się trzy główne badania. To samokontrola, która powinna być stosowana przez kobiety średnio raz w miesiącu, USG piersi, które powinno być wykonane po raz pierwszy w około 20 roku życia oraz mammografia, którą wykonuje się kobietom pomiędzy 35 a 45 rokiem życia. Badanie ultrasonograficzne powinno być wykonywane przynajmniej raz w roku natomiast mammografia raz na dwa lata. Dużo częściej badania tego rodzaju muszą wykonywać kobiety, u których występuje większe ryzyko zachorowania – to na przykład te, które są bardziej zagrożone w wyniku uwarunkowań dziedzicznych.

Rak piersi jest wyleczalny, ale tylko wtedy gdy zostanie odpowiednio wcześnie wykryty. Zmieniony kształt piersi, zmiana koloru piersi, wyczuwalny guzek, wydzielina z brodawki czy jej zaczerwienienie powinno być bodźcem do wizyty w gabinecie ginekologicznym. W razie wątpliwości lekarz o tej specjalizacji skieruje pacjentkę na konkretne badania i podda kontroli onkologicznej.

KRAJMED – USG piersi Warszawa