Budownictwo

Na co zwracać uwagę przy kupnie domu?

Zakup domu to niejednokrotnie najważniejsza inwestycja w życiu. Warto więc, by była dobrze przemyślana. Chociaż na rynku nieruchomości jest wiele ofert a każdy ze sprzedających zapewnia o walorach własnego domu, to rzeczywistość może okazać się zupełnie inna.

Przede wszystkim, jeśli interesuje nas jakaś nieruchomość, zapiszmy niezbędne informacje na jej temat. Niech znajdą się tam dane o właścicielu nieruchomości wraz z jego numerem telefonu. Warto zapisać adres nieruchomości i jego poszczególne cechy. Istotna jest też cena wywoławcza, bo przecież trzeba wiedzieć, jak ewentualnie negocjować.

Przed pierwszą wizytą, dobrze jest obejrzeć zdjęcia domu – te pokazujące zarówno stronę zewnętrzną jak i wewnętrzną. Jeśli rozkład pomieszczeń, metraż czy jakiekolwiek elementy stałe niemożliwe do zmiany nam się nie podobają czy wręcz będą przeszkadzać w komfortowym użytkowaniu, to chyba lepiej zrezygnować z takiej nieruchomości. Miejsce, w którym mamy spędzić resztę życia, ma być przecież idealne pod każdym względem.

Jeśli już zdecydujesz się na obejrzenie domu, zwróć uwagę na ważne czynniki. Po pierwsze położenie domu i okna na poszczególne strony świata. Sąsiedztwo – czy w pobliżu nie odbywa się szkodliwa dla zdrowia produkcja jakichś substancji? Jaka droga prowadzi do domu? Czy możliwe będzie zbieranie wody deszczowej?

Czy w okolicy jest sklep i szkoła dla Twoich dzieci?  To priorytety.

Zapytaj właściciela domu o formę własności, niech przedstawi stosowne dokumenty. Ważny jest też projekt domu. To właśnie dzięki niemu poznasz rzeczywisty metraż każdego pomieszczenia, dowiesz się również, z jakich materiałów powstała nieruchomość i jaki system budowy w jego przypadku wykorzystano.

Eksperci przestrzegają, by na oglądanie domu wybierać się tylko za dnia. Wieczorem, po zmroku nie dostrzeżemy jego wad. Tak istotny jest przecież dach i elewacja budynku. Wnętrze każdego pomieszczenia też lepiej oglądać przy świetle dziennym aniżeli tym sztucznym.

Mówi się, że dach jest podstawą domu, pomimo iż jest jego ostatnim budowanym elementem. Należy sprawdzić, czy nie przecieka, czy jest właściwie ocieplony. Jeśli istnieją jakieś jego wady to musisz być świadomy, że wymiana dachu jest jedną z największych inwestycji.

Elewacja ważna jest natomiast nie tylko ze względów estetycznych. Pod uwagę trzeba wziąć głównie ocieplenie budynku. Jeśli dom nie jest dostatecznie ocieplony, to czekać Cię będą wyższe rachunki za ogrzewanie, może pojawić się wilgoć, pleśń i grzyb. Są to czynniki, które bezwzględnie wpływać będą na stan zdrowia mieszkańców.

Wewnątrz domu najważniejsza jest podłoga, okna, ściany – pęknięcia mogą świadczyć o źle postawionych fundamentach. Pamiętajmy, że oględziny domu to też sprawdzenie wszelkich instalacji i analiza jego wykończenia, również patrząc na indywidualny gust.

Jak widać, wybór domu nie jest sprawą prostą. Biorąc pod uwagę, że te na rynku wtórnym są często droższe aniżeli całkiem nowe nieruchomości, pozostaje pytanie: Czy nie lepiej wybrać w pełni odpowiadające nam gotowe projekty domów jednorodzinnych i rozpocząć samodzielną budowę? Chyba tylko wtedy mamy pewność, że nasze potrzeby i oczekiwania zostaną całkowicie spełnione.