CiekawostkiDzieci

Przewóz dzieci w samochodzie – obowiązujące przepisy

W tym roku doszło do zmian w przepisach, które mówiły jasno o tym, na jakich zasadach można przewozić dziecko w foteliku samochodowym. Do maja 2015 istniał obowiązek przewożenia w nich dzieci, które nie ukończyły jeszcze 12 lat. Dzisiaj ograniczenie dotyczące wieku zniesiono. W ramach przepisów, jakie obowiązują na terenie całej Unii Europejskiej, dzisiaj istnieje konieczność przewożenia dzieci w fotelikach do czasu, kiedy nie osiągnął one wzrostu 150 centymetrów.

Istnieją jednak od tej zasady pewne odstępstwa. Okazuje się, że pod żadnym pozorem nie można przewozić dziecka niższego bez fotelika na przednim siedzeniu natomiast patrząc na siedzenia tylne, istnieją od tej zasad wyjątki.

 

Okazuje się fotelik samochodowy sparco, czyli ten posiadający najlepsze zabezpieczenia i konieczne atesty może nie być potrzebny w sytuacji, gdy dziecko ma minimum 135 centymetrów wzrostu i siedzi na tylnym siedzeniu zabezpieczone we właściwy sposób pasami bezpieczeństwa. Co więcej, dziecko, które ukończyło już 3 lata, ale nie osiągnęło jeszcze takie wzrostu może siedzieć bez fotelika na tylnym siedzeniu, ale tylko wtedy, gdy przewóz dzieci nie pozwala na użycie fotelika. Dziecko musi wtedy siedzieć na środkowym miejscu a po obu stronach znajdują się dzieci siedzące w fotelikach. Zasadnym jest wtedy, iż trzeci fotelik samochodowy nie zmieściłby się na tylną kanapę auta.

Pamiętajmy, że najważniejsze jest bezpieczeństwo najmłodszych, bo to one jeśli zostaną źle zabezpieczone poniosą najbardziej poważne konsekwencje ewentualnego wypadku na drodze.

Przeczytaj także: dlaczego warto rozwijac kreatywnosc u dzieci