Edukacja

Przedszkole prywatne czy publiczne?

W życiu każdego dziecka przychodzi taki czas, kiedy jego rodzice zmuszeni są niejako do ukazania dla swojej pociechy nowej i nieco innej drogi, którą kroczył do tej pory. Drogą tą jest naturalnie pójście dziecka do przedszkola i tu w przypadku wielu rodziców rodzi się pytanie, jakie przedszkole będzie najlepsze dla ich dziecka, – prywatne czy też może publiczne? Jest to o tyle trudne pytanie gdyż każdy z rodziców interpretuje je zależnie od swoich możliwości i skrywanych lub nie potrzeb rozwojowych ich dziecka.

Przedszkole prywatne

Wybór tego rodzaju placówki nie jest na pewno możliwy dla każdego rodzica. Opcja posłania swojej pociechy do przedszkola prywatnego jest związana bowiem z nieco większymi kosztami w opłatach. Oczywiście dokonując większej opłaty za przedszkole Bemowo każdy z rodziców oczekuje lepszej opieki nad dzieckiem oraz pełnego zaangażowania opiekunek w rozwój dziecka. W placówkach prywatnych znajduje się zazwyczaj dużo mniejsza liczba dzieci, co umożliwia pełniejsze zaopiekowanie się dzieckiem i dostrzeżenie, w czym należy mu pomóc. Oczywiście istnieją i tego rodzaju opinie, że przedszkola prywatne wychowują dzieci pod tak zwanym „kloszem”. Miałoby to mieć wpływ na to, że dzieci stają się dużo mniej samodzielne i w późniejszym okresie mają problem z przystosowaniem się i akceptacją środowiskową.

Przedszkole publiczne

Ich największym atutem jest naturalnie to, że na pewno jest dużo tańsze od przedszkola niepublicznego. W związku z tym, że grupy przedszkolne w placówce publicznej są zdecydowanie liczniejsze niż w placówce prywatnej, dziecko od najmłodszego wieku zaczyna zdobywać umiejętności adaptacyjne wpływające na jego rozwój społeczny. Dosyć mocno jest dostrzegalna także równość w zabawach i nauka tolerancji od najmłodszych lat.