Dom

Porcelana jako dzieło sztuki

Porcelana jak dzieło sztuki

Jedzenie urosło w dzisiejszych czasach do rangi sztuki. Kucharze niczym zawodowi malarze czy rzeźbiarze tworzą na talerzach przepiękne potrawy, które nie tylko dobrze smakują, ale także cieszą okiem. Specjaliści mówią nawet, że współczesny konsument je głównie oczami. Chcemy, żeby serwowane dla nas i przez nas dania były wyrafinowane i efektowne. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zachwycający efekt daje nie tylko odpowiednie dobranie kolorów, faktur czy ułożenie samego jedzenie, ale także zastawa. Nawet najpiękniejsza kompozycja kulinarna straci bowiem swój efekt, jeśli zostanie ułożona na brzydkim talerzu. Dlatego też współcześni producenci porcelany, tacy jak Rosenthal, St. James czy inne światowe marki prześcigają się dzisiaj w pomysłach na nowoczesną, elegancką i nietuzinkową zastawę stołową.

Piękno różne ma oblicza

Tradycja jadania na porcelanowych naczyniach sięga wielu wieków wstecz. Najsłynniejsza chińska porcelana potrafi kosztować majątek. Nierzadko to właśnie rodzinna porcelanowa zastawa jest skarbem przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Mimo zmieniającej się mody, piękno porcelany nie przemija. Być może sekret zastawy Rosenthal czy St. James tkwi w jej wielu odsłonach. Porcelana bowiem ma wiele form. Można na niej namalować cokolwiek się zapragnie. Do tego nie rzadko może ona przybierać rożne formy i odcienie. Nie ma to nic wspólnego z wyobrażeniem o nudnej i nieco przestarzałej porcelanie. Choć i ta babcina potrafi zachwycać. Piękno porcelany jest uniwersalne i ponadczasowe.

Funkcjonalność i piękno w jednym

Kiedy decydujemy się na zakup porcelanowej zastawy stołowej łatwo możemy wpaść w pułapkę. Osoby, które po raz pierwszy trzymają w rękach prawdziwą porcelanę kierują się najczęściej wyłącznie efektem wizualnym. Tymczasem bardzo ważny jest także aspekt funkcjonalności. W końcu zastawa porcelanowa ma nam służyć wiele lat i być świadkiem wszelkich wielkich uroczystości rodzinnych. Sprawdźmy czy za efektem wizualnym idzie także wytrzymałość, odporność na uszkodzenia czy wygoda w użytkowaniu.