Edukacja

Podglądanie dzieci online w przedszkolu

Szybki rozwój wielu najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych przełożył się na usprawnienie dużej ilości różnorakich działań mających miejsce w naszym codziennym życiu. Wpływ technologii jest widoczny także w wielu placówkach przedszkolnych, w których dzięki umiejętnie zainstalowanym kamerom istnieje możliwość obserwowania przedszkolaków przez ich rodziców.

Mowa w tym przypadku raczej nie o podglądaniu dziecka, a o usprawnieniu pewnych metod komunikacyjnych pomiędzy rodzicami i przedszkolem. Każdy rodzic zainteresowany korzystaniem z tego rozwiązania otrzymuje możliwość obserwacji dziecka. Przedszkole stosujące tego rodzaju rozwiązanie umożliwia sprawdzenie oraz kontrolę tego, co robi czy też robiło jego dziecko w przedszkolu, w jakich formach zabawy brało udział oraz co i kiedy zjadło. Oczywiście jak w wielu innych różnego rodzaju przypadkach nowoczesnych rozwiązań i metod tak i tu opcja ta może być wykorzystana przez rodzica w umiejętny lub bardzo niewłaściwy sposób. Jak we wszystkim tak i w tym przypadku szczególnie ważny jest umiar rodziców w obserwowaniu tego, co robi jego pociecha w przedszkolu.

 

Ślęczenie cały dzień przed monitorem i oglądanie filmu jak się zachowuje nasze dziecko i dzieci innych rodziców może mieć opłakane skutki w późniejszych relacjach rodzica i dziecka. Oczywiście częstsze zerkania w początkowym okresie uczęszczania do przedszkola nie przynosi ze sobą nic złego i jest dość zrozumiałym zachowaniem. Dla wielu rodziców opcja umożliwiająca obserwowanie dziecka może się okazać tak wciągająca, że z biegiem czasu od kilkukrotnego spojrzenia na malucha w przedszkolu w bardzo szybki sposób może się przeistoczyć w chęć coraz częstszego lub nawet stałego obserwowania. Dlatego też wiele przedszkoli rezygnuje z możliwości ciągłej obserwacji dzieci i zajęć przedszkolnych. Na przykład przedszkole Kabaty wprowadziło możliwość obejrzenia filmu z przebiegu zajęć na specjalne życzenie rodzica. Dzięki temu ani dzieci, ani wychowawcy nie muszą się czuć jak w Big Brotherze.

 

Zobacz także: 10 prezentow dla dzieci do 30 zł