Dzieci

Pierwszy dzień w szkole – przygotowanie malucha

Pierwszy dzień w szkole to dla wielu dzieci bardzo trudne i stresujące przeżycie. Rodzice mogą pomóc dzieciom przezwyciężyć ich lęk, działając świadomie i właściwie.

Zdziwicie się, że powrót do szkoły po wakacjach nie zawsze jest łatwy, nawet dla dzieci, które przez cały rok były w domu. Przejście z przytulnego, znajomego otoczenia domu do ogromnego świata klasy może być dla dziecka bardzo trudne. Ale nie musi tak być. Możesz pomóc swojemu dziecku pokonać wyzwania, podejmując następujące kroki:

Jak oswoić dziecko z rozpoczęciem nauki w szkole?

Przed 1 września wybierz się z dzieckiem na spacer i pokaż mu budynek szkoły. Dzięki temu dziecko pozna drogę do szkoły i poczuje się pewniej pierwszego dnia. Taki spacer pomoże dziecku pozbyć się jednej z niewiadomych, co z pewnością uspokoi malucha.

Jak ubrać dziecko na rozpoczęcie roku szkolnego?

Warto przy tym wiedzieć, że pierwszy dzień w szkole trwa przeważnie od jednej do dwóch godzin i ma bardziej formalny charakter. Na pewno dla pierwszoklasistów ogromnym plusem jest fakt, że najczęściej mogą na nim być razem ze swoimi rodzicami. A to jest nie tylko ważne samo w sobie, ale i pozwala zminimalizować niepotrzebny stres. I to zarówno u samego dziecka, jak i jego opiekuna.

Dlatego też najwłaściwszym wyborem będzie tutaj eleganckie ubranie dziecka i siebie w tzw. strój galowy. Szczególnie jeśli w tym dniu jest przewidziany apel i przemówienie dyrektora szkoły. Ponadto w kwestii ubrania warto też zajrzeć do regulaminu szkolnego, w którym często można odnaleźć praktyczne wytyczne na ten temat.

Zadbaj o atmosferę w domu

Pierwszy dzień w szkole powinien być dniem miłym i radosnym. Wstańcie wcześniej, nich maluch ma czas na przygotowanie i celebrowanie tego dnia. Zróbcie specjalne, wybrane przez dziecko, śniadanie, podkreślajcie swój dobry nastrój i ekscytacje – tylko pamiętajcie…nie nadmiernie Po pierwszym dniu szkoły warto pójść wspólnie na lody, do kina, na spacer.

Już naprawdę małe dzieci mogą zmagać się z ogromnym stresem związanym z pierwszym dniem w szkole, nową klasą, ale także samym uczęszczanie do szkoły, pracami domowymi, odpowiedzią ustną czy klasówką.

Jak wspierać dziecko?

Zadaniem rodziny jest okazywanie wsparcia i pomocy. Rodzice muszą rozumieć, że szkoła może być miejscem, gdzie nie każdy czuje się dobrze. Nie każde dziecko jest lubiane i dobrze się uczy. Czasami potrzebuje też czasu, by odnaleźć się w nowej sytuacji i grupie rówieśników. Z pomocą rodziców lepiej i łatwiej przejdzie przez proces adaptacji. Szczególnie gdy w domu będzie czekał ktoś, kto zawsze wysłucha i pomoże.

Uświadom dziecku, że ma prawo czegoś nie wiedzieć, nie rozumieć i czuć się zagubione w niektórych sytuacjach. W szkole wszyscy uczniowie stopniowo dowiadują się i uczą nowych rzeczy, a pomagają im w tym nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy szkoły. Ważne, by dziecko wiedziało, do kogo zwrócić się o pomoc.