Dom

Panele czy drewniany parkiet – na jaką podłogę warto się zdecydować?

Podłoga drewniana jest klimatyczna, ciepła, do tego uniwersalna pod względem doboru aranżacji mieszkania. Jest też trwała, niewymagająca, jeśli pod uwagę weźmiemy względu pielęgnacyjne. Nic dziwnego, że inwestycja w taką jest realizowana najczęściej. Jaką dokładnie podłogę wybrać? Deska czy panel? Jakie są ceny podłóg drewnianych, a jakie jej imitacji, czyli paneli? Czy udaje się znaleźć jakościowy kompromis? Kompendium wiedzy w tym zakresie prezentujemy poniżej.

Jeszcze do niedawna w większości polskich domów królował drewniany parkiet. Najczęściej naturalne deski były pokryte błyszczącym lakierem, który optymalnie je zabezpieczał. Takie podłogi mogły przetrwał nawet kilkadziesiąt lat, jeśli tylko regularnie odbywała się ich renowacja. Cyklinowanie parkietu jest zabiegiem niezbędnym, ale dającym doskonałe efekty. Inwestorzy mają dzisiaj jednak o wiele większy wybór. Patrząc na kwestie finansowe, częściej decydują się chociażby na panele, które są imitacją naturalnych desek. Czy to jednak rozsądna decyzja?

Pamiętajmy, że dobra podłoga w domu to podstawa, ponieważ zły wybór posadzki może wiązać się z koniecznością przeprowadzenia gruntownego remontu. Na taki nie każdy może sobie przecież pozwolić. W przypadku podłogi należy więc stawiać przede wszystkim na doskonałą jakość, a dopiero później patrzeć na wydatki.

Najdroższe są podłogi drewniane. Producent takich potwierdza, że ich cena przekłada się na jakość. Drewniany parkiet jest nie tylko ekologiczny, ale też trwały, doskonały w użytkowaniu. Można go lakierować albo zabezpieczać olejem, który nie wymaga cyklinowania całości, a jedynie zepsutych fragmentów w razie potrzeby. Naturalna deska dobrze tez przewodzi ciepło, nadaje się na ogrzewanie podłogowe.

Nieco tańszą, ale jakże doskonałą alternatywą dla naturalnych desek z drewna są panele. Nie mówimy o tych laminowanych, ale raczej fornirowanych. Ich wierzchnią warstwę stanowi fornir, czyli naturalna powłoka z drewna. Dzięki temu taka podłoga wykazuje dokładnie takie same właściwości jak drewniany parkiet.

Wybór pomiędzy naturalną deską na podłodze a panelem fornirowanym jest naprawdę trudny. Okazuje się jednak, że więcej zalet wykazuje jednak panel z fornirem. Jak przyznaje ich producent, taka podłoga jest optymalnie twarda, odporna na ścieranie i rysowanie, doskonale przewodzi ciepło. Do tego można wybierać panele w różnym stylu, także te szczotkowane, postarzane. Paneli fornirowanych na rynku jest też mnóstwo, jeśli spojrzymy na ich kolorystykę.