Motoryzacja

Ogólne spojrzenie na przebijaki i dłutaki – wstęp dla laika

Przebijaki i dłutaki są używane od wieków. W rzeczywistości, obok uderzających narzędzi jak młotek, czy siekiera – są prawdopodobnie najstarszymi narzędziami w historii ludzkości. W czasach prehistorycznych narzędzia te były używane do wykonywania zadań związanych z przetrwaniem, takich jak rzeźbienie w drewnie, formowanie kamienia oraz przygotowywanie i wytwarzanie odzieży. Obecnie ręczne przebijaki i dłutaki są używane do usuwania kołków i tulei oraz cięcia lub rozłupywania stalowych przedmiotów. Są też wersje wyspecjalizowane, jak dłutaki Fellowsa i wiele innych.

Przebijaki i dłutaki – bogate dziedzictwo typów i rodzajów

Słowa przebijak i dłutak są często używane ogólnie. Dopiero dokładne zbadanie tematu pokazuje, że istnieje wiele:

 

  • rodzajów,
  • kształtów,
  • konstrukcji,
  • określonych funkcji tych narzędzi.

Jeśli interesuje Cię czym dokładnie są przebijaki i do czego służą dłutaki trzpieniowe – koniecznie zapoznaj się z tematem głębiej i przyjrzyj różnym rodzajom dostępnym obecnie na rynku.

Dłuta i dłutaki– co powinieneś wiedzieć o różnych rodzajach?

Ten typ narzędzi ręcznych można podzielić na różne typy: drewno, mur i obróbka metali – i tutaj dłutaki Fellowsa na czele. Na potrzeby tego artykułu skupimy się na dłutach do obróbki metalu. Dłutaki do obróbki metalu to jednoczęściowe narzędzia w kształcie pręta wykonane z metalu przeznaczone do uderzania młotkiem. Służą one głównie do cięcia lub kształtowania metalu. Poniżej znajduje się krótki opis i charakterystyka najpopularniejszych dłut.

Dłuta płaskie – najczęstsze ze wszystkich dłut do obróbki metalu. Płaskie dłuta posiadają płaską szeroką końcówkę z krawędzią tnącą. Rozmiar dłuta zależy od szerokości końcówki. Typowe zastosowania dłuta płaskiego to:

 

  • zrywanie łańcucha,
  • usuwanie zadziorów,
  • przecinanie śrub.

Dłuta do nitowania nitów — mają te same cechy, co dłuta płaskie, z wyjątkiem tego, że krawędź tnąca jest przesunięta, a nie wyśrodkowana. Przesunięta konstrukcja umożliwia płaskie ułożenie dłuta i łatwe wsunięcie pod nit w celu usunięcia.