Ciekawostki

Jazda samochodem przy złych warunkach atmosferycznych

Jazda samochodem w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, czyli na przykład przy ulewnych deszczach czy silnych opadach śniegu wymaga niezwykle dużej sprawności i umiejętności kierowcy. Nie dość, że ciąży na nim ogromna odpowiedzialność za pasażerów to sam pojazd o dużych gabarytach z całą pewnością nie pomaga i nie sprzyja komfortowi dobrej jazdy.

Przede wszystkim, bez względu na warunki pogodowe samochód musi być zawsze w pełni sprawny i posiadać ważny przegląd techniczny. Przy złych warunkach atmosferycznych liczy się przede wszystkim pełna sprawność oświetlenia i układu hamulcowego. Co więcej, kierowca musi mieć idealną widoczność tak więc jeszcze przed rozpoczęciem trasy należy sprawdzić stan techniczny pojazdu. Brak przeglądu w efekcie może być przyczyną wypadku czy konieczności zaprzestania kierowania pojazdem. W diagnozie pomoże sprawdzona stacja kontroli pojazdów.

Kierowca musi bezwzględnie panować nad pojazdem – oblodzona droga czy błotniste podłoże może przyczyniać się do dużego dyskomfortu. Wynika z tego, iż każde auto ma posiadać zawsze odpowiedniej jakości opony, dostosowane które zapobiegać będą poślizgom na drodze.

Kolejnym ważnym elementem jest tablica rejestracyjna, która jest obligatoryjna. Jej zgubienie grozi uszkodzeniem auta swojego lub cudzego, naraża kierowcę na mandat i koszty. Specjalne podkładki pod tablice rejestracyjne zapewniają stabilne mocowanie tablicy.

Liczą się też umiejętności kierowcy – brawura, zbyt duża prędkość z całą pewnością nie pomoże.