CiekawostkiUsługi

Odbiornik do radia cyfrowego

Żyjemy w dobie rozwoju technologii, co nie jest dla nas żadnym nowym odkryciem, ponieważ przy tak rozwiniętym przemyśle, wciąż powstają coraz to lepsze produkty, mające znacznie więcej funkcji. Nie inaczej jest w przypadku radia.

Niegdyś to pojęcie kojarzyło się głównie z dziedziną techniki zajmującą się przekazem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych. W teraźniejszych czasach to określenie odbiega nieco od standardów. Z biegiem lat pojawia się coraz więcej możliwości związanych z radiem, jak słuchanie muzyki, relacji sportowe, wiadomości ze świata itp., a poza tym zmieniają się również same odbiorniki.

Dzisiejsze radia umożliwiają odbiór dużo czystszego dźwięku, w dodatku bez zakłóceń. Znacznie ułatwia to korzystanie z niego, gdyż nie trzeba już pamiętać częstotliwości żądanej stacji – potrzebna jest już tylko nazwa. Oprócz odbierania danych i tekstu można również odbierać grafiki i obrazy. Radio może również współpracować z usługą GPS.

Radia cyfrowe są o wiele bardziej złożone niż tradycyjne radia analogowe, co sprawia, że ich cena jest nieco wyższa, a wykorzystanie energii o wiele większe. W dodatku w starych samochodach anteny radiowa nie umożliwiają odbioru radia cyfrowego. Na razie pokrycie naszego kraju sygnałem cyfrowym nie jest pełne. Ale zbiegiem czasu się to zmienia, gdyż żyjemy w tzw. dobie cyfryzacji. Do odtwarzania radia cyfrowego niezbędny jest odbiornik cyfrowy DAB+.

Tak jak w przypadku dekoderów telewizji cyfrowej odbiornik do radia cyfrowego pozwala na ustawienie nagrania audycji zanim jeszcze rozpocznie się jej emisja, co jest bardzo dużym udogodnieniem, które nie tylko ułatwia nam korzystanie z radia, ale także sprawia, że już nigdy nie przegapimy ulubionej audycji. Patrząc na to wszystko nasuwa się pytanie dlaczego powinniśmy zdecydować się na radio cyfrowe skoro można słuchać radia internetowego.

Po pierwsze radio internetowe nie ma pokrycia w całym kraju, do tego jest tańsze, ponieważ koszty użytkowania są zawarte w abonamencie. Z kolei korzystanie z radia cyfrowego jest całkowicie anonimowe, co jest również bardzo dużym udogodnieniem i nie musimy posiadać do jego odbioru Internetu jak w pierwszym przypadku. Także jak to się mówi od wyboru do koloru.