Zdrowie

Na czym polega ozonowanie? Gdzie jest przeprowadzane?

Konieczność neutralizacji wirusów, grzybów i lotnych związków organicznych nigdy nie była tak ważna jak obecnie. Dziś trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie firmy bez dbałości o standardy higieniczne, zwłaszcza w pomieszczeniach wykorzystywanych przez duże grupy osób. Z tego właśnie względu niezwykle popularne stały się wszelkie metody zwalczania tego typu zagrożeń. Jedną z nich jest ozonowanie pomieszczeń, stosowane w wielu branżach. Warto zastanowić się, na czym polega.

Czemu służy ozonowanie?

 

Zanim przejdziemy do szczegółowego opisu samej procedury, należy wyjaśnić, po co w ogóle jest ona przeprowadzana. Celem ozonowania jest oczywiście dezynfekcja, która z kolei polega na neutralizacji wirusów, bakterii, grzybów, a także szkodliwych lotnych związków organicznych. Do tego dochodzi również usunięcie nieprzyjemnych zapachów.

Tak rozumiane odkażanie pomieszczeń jest możliwe poprzez wpuszczanie gazowego ozonu, który następne miesza się z powietrzem. W ten właśnie sposób usuwane jest zagrożenie, a ozonowana przestrzeń staje się bezpieczna. Warto nadmienić, że ozonowanie wykonywane przy użyciu nowoczesnych urządzeń jest w pełni bezpieczne. Nie wpływa na właściwości oraz wygląd chronionych przedmiotów, a także zwierząt i roślin. Nie zachodzi tu obawa, że odkażanie doprowadzi do uszkodzenia dywanów, książek, obrazów czy mebli.

W jaki sposób przebiega ozonowanie?

 

Skoro wszystkie podstawowe informacje mamy już za sobą, możemy przejść do przedstawienia dokładnej instrukcji, która wskaże nam, jak przebiega dezynfekcja pomieszczeń ozonem. Całość przeprowadzana jest w kilku etapach.

  1. Polega na posprzątaniu pomieszczenie. Konieczne jest jego odkurzenie oraz wywietrzenie. Należy również zetrzeć wszelkie płyny i usunąć niepotrzebne rzeczy. Następnie trzeba wszystko otworzyć – szafki, półki, szuflady, piekarnik etc. Dzięki temu ozon dostanie się wszędzie.
  2. Zwiększenie wilgotności w pomieszczeniu. Nie zawsze jest to wykonalne, ale jeśli możemy, postarajmy się zwiększyć poziom wilgotności (przynajmniej do 40% wilgotności względnej). Skorzystać można ze specjalnych nawilżaczy lub po prostu rozpylić wodę w pomieszczeniu.
  3. Zamknięcie okien i drzwi. Należy zrobić to jeszcze przed ozonowaniem.
  4. Odbywa się przy użyciu specjalnego generatora ozonu. W przypadku jego samodzielnej obsługi, należy zapoznać się z instrukcją, tak aby całość przebiegła w sposób sprawny i bezpieczny. Wszystko polega na odpowiednim zaprogramowaniu ozonatora i ustawieniu go w kącie pomieszczenia. Po włączeniu sprzętu, opuszczamy pomieszczenie i wracamy dopiero 2 godziny po skończonym zabiegu.

Sama procedura nie jest specjalnie skomplikowana. Dobrze przeprowadzona, zapewni skuteczną neutralizację zagrożenia. Warto zaznaczyć, że tego typu zabiegu realizowane są niemal wszędzie. Wymienić można chociażby ozonowanie salonów fryzjerskich, banków, sklepów, biur, szkół, szpitali, kościołów, mieszkań, domów, a także tramwajów, autobusów oraz taksówek.