Budownictwo

Ocieplenie dachu musi być fachowe

Ocieplenie dachu nie jest łatwą rzeczą i ciężko jest odpowiednio wdrożyć tą technologię w należyty sposób. Wiele firm które zajmują się ociepleniem, serwuje tylko standardowe rozwiązania typu ocieplenie ścian. Jest niewielu fachowców umiejących ocieplić poddasze, na pierwszy rzut oka może wydawać się to trywialnego i niezwykle prostego w szczególności jeśli ocieplamy poddasze wełną. Nie jest to jednak takie proste i oczywiste, każdy dach ma swoją specyficzną budowę oraz różni się różnymi szczegółami, często niewidocznymi bez bliższej obserwacji.

W takim wypadku powstaje pytanie jak stworzyć dach energooszczędny? Tutaj najlepiej jest zasięgnąć opinii specjalisty i pójść do firmy, która zajmuje się tylko i wyłącznie ociepleniem poddasza. Usługi takiej firmy mogą być dość drogie ale na pewno jest to rzecz opłacalna nawet jeśli zapłacimy więcej to w szerszej perspektywie fachowa robocizna zwróci nam się i to z nawiązką.

Równie istotne jest zapoznanie się rozwiązaniami dostępnymi na rynku. Ma to duże znaczenie, ponieważ obecnie istnieją nowoczesne materiały, które pozwolą stworzyć energooszczędny dach. Przykładem jest tutaj izolacja nakrokwiowa, która znacznie różni się od tradycyjnej izolacji. Dotyczy to materiału, z którego się składa oraz sposobu montażu. Dochodzi to tego również dobra cena.

Należy jednak pamiętać, że sama termoizolacja jest odpowiedzialna za przepływ wilgoci oraz powietrza w budynku i jeżeli jest ona nieodpowiednia to następują niekontrolowane straty energii. Oczywiście do termoizolacji nie zaliczają się tylko ocieplenie dachu, tak naprawdę na termoizolację pracuje cały budynek począwszy od murów i zakończywszy na oknach.

Jeżeli ktoś mówi, że nie warto jest ocieplać dachu to najczęściej się myli i nie wie jak to jest ważne dla prawidłowego ogrzewania budynku. Brak ocieplenia to częste niedociągnięcie w domach z użytkowym poddaszem i wskutek tego razem z przyjściem zimy i mrozów zaczynają się duże problemy a na poprawy jest za późno.