CiekawostkiSpołeczeństwoZdrowie

Integracja sensoryczna – objawy dysfunkcji

Dysfunkcje integracji sensorycznej nie są związane z uszkodzeniami narządów zmysłów, takich jak oczy, uszy czy nos, ale raczej z zaburzeniami układu nerwowego. Kiedy ten nieprawidłowo zaczyna organizować dochodzące bodźce pojawia się problem z ich rozpoznawaniem.

Tym samym osoba, najczęściej dzieci w okresie przedszkolnym borykają się z problemami zaburzeń dotykowych, smakowych, dźwiękowych czy węchowych. Okazuje się, że niektóre mają zwiększoną bądź nad wyraz wyczuloną wrażliwość na poszczególne bodźce, wykazują nieprawidłową koordynację ruchową, opóźnia się rozwój ich aparatu mowy czy też pojawiają się trudności w nauce. Nierzadko dzieciom z tego typu zaburzeniami przypisuje się autyzm, opóźnienie w rozwoju, nadpobudliwość, nerwicę a nawet porażenie mózgowe.

Pierwszymi objawami może być wzmożony płacz i rozdrażnienie dziecka a także jego problemy ze spokojnym snem. Maluch często jest agresywny bądź sprawia wręcz wrażenie obojętnego, niezainteresowanego wykonywaniem jakichkolwiek czynności. Staje się złośliwy, nierzadko buntuje się i ma problemy z samodzielnym wykonywaniem podstawowych czynności, takich jak umycie zębów czy ubranie, przez co uznawany jest za niezdarę.

Aby przerwać zaburzenia tergo rodzaju i sprawić, by integracja sensoryczna (źródło: https://raczkujemy.pl/zabawki-sensoryczne/) trafiła na właściwe tory należałoby przeprowadzać każdego dnia odpowiednią terapię. W domu przydadzą się specjalne, kreatywne zabawki, jakie dostępne są na przykład w sklepach z akcesoriami SI i zabawkami edukacyjnymi i zabawkami SI. Tylko codzienna praca z dzieckiem pomoże mu prawidłowo reagować na bodźce i sprawnie funkcjonować w otaczającym go świecie.