Instalacja gazowa w samochodzie
Układ zasilany gazem w aucie cieszy się bardzo dużym uznaniem, szczególnie w Polsce, gdzie bardzo cenione są rozwiązania atrakcyjne ekonomicznie. Jak dużo można zaoszczędzić dzięki profesjonalnej instalacji LPG?
Skala oszczędności na LPG zależy przede wszystkim od bieżących cen benzyny. W przybliżeniu, można jednak założyć, że użytkownik LPG będzie wydawał na paliwo o połowę mniej niż pozostali. Trudno więc się dziwić, że zainteresowanie instalacjami LPG osiągnęło bardzo wysoki poziom w Polsce, co z kolei przełożyło się na dużą liczbę warsztatów samochodowych instalujących LPG bez odpowiednich certyfikatów i standardów. Niekontrolowane warsztaty oferujące montaż LPG cieszyły się dużym powodzeniem do czasu interwencji ze strony Instytutu Transportu Drogowego, który stanowczo ukrócił te zjawisko. Było to konieczne, ponieważ tylko profesjonalnie wykonana instalacja LPG zapewnia produkt na wysokim poziomie bez utraty osiągów oraz poziomu bezpieczeństwa podczas jazdy.
Instalacja gazowa w samochodzie – zalety i wady
Parametry techniczne pojazdu nie cierpią w żaden sposób z powodu dobrej instalacji gazowej. Jeśli chodzi o dynamikę jazdy to osiągi mogą być natomiast mniejsze o ok. 5%, co jest praktycznie nieodczuwalne z perspektywy kierowcy. Cała sprawa nie jest jednak prosta, ponieważ kierowca musi zadbać o to, aby instalacja LPG była odpowiednio dobrana do modelu pojazdu oraz zamontowana przez wykwalifikowanych mechaników. Czasami po prostu nie opłaca się szukać najtańszych rozwiązań, ponieważ później obraca się to przeciwko nam – a instalacje gazowe w samochodach zdecydowanie zaliczają się właśnie do tego typu produktów.
Intuicyjna obsługa ,,zagazowanych” aut
Samochody z nowoczesną instalacją LPG są banalne w obsłudze, przeważnie to komputer decyduje o szybkim przełączeniu z benzyny na LPG bądź na odwrót. Nie trzeba więc tu być żadnym specjalistą, a jedynie mieć na uwadze regularne serwisowanie instalacji, co zaleca się po przebyciu 15 tysięcy kilometrów.