Ciekawostki

Znaleziony antyk – co z nim zrobić?

Nierzadko okazuje się, że po latach w różnych nieodkrytych zakamarkach znajdują się cenne przedmioty. Mogłoby się wydawać, że szczęściarzem może być ten, kto cenny skarb odnajdzie. Niestety, nie zawsze wygląda to tak pięknie. 

Jak się okazuje zarówno przedmioty zaliczające się do grupy, jaką są antyki oraz te, które stanowią obiekt archeologiczny są własnością Skarbu Państwa. O ile nie znaleźliśmy na przykład cennej zapalniczki czy przedmiotów biżuteryjnych w prywatnym domu należy zgłosić takowe do odpowiednich organów administracyjnych. Warto pamiętać, że przywłaszczenie sobie historycznego przedmiotu jest przestępstwem – jeśli chcemy zostać posiadaczem antyku lepiej wybrać się na  Targi Antyków i tam je legalnie kupić aniżeli łamać prawo.

Ciekawym faktem jest, że nierzadko projektanci wnętrz szukają takich perełek, które nadadzą wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Architekt wnętrz — Suwałki czy inne miasta obfitują w specjalistów, którzy preferują oryginalne dodatki do wnętrz.

Oczywiście nie jest tak, że znalazca zabytkowych rzeczy nie zostanie należycie wynagrodzony – jeśli chce otrzymać wynagrodzenie za odkrycie znaleziska, musi jednak wystosować do odpowiednich instytucji stosowne pismo, zaznaczając w nim kwotę, jaka będzie go satysfakcjonować. Przedstawiciele urzędu po sprawdzeniu ile wart jest znaleziony antyk będą mogli wypłacić odpowiednią gratyfikację. Przyjmuje  się, że jest to średnio 10% określonej wartości przedmiotu.

Warto jeszcze wiedzieć, że miejsce, w którym znaleziono antyk czy przedmiot archeologiczny należy dokładnie zaznaczyć bowiem istnieje duże prawdopodobieństwo, że odbędą się tam odbywać kolejne prace, których celem będzie sprawdzenie terenu w poszukiwaniu kolejnych skarbów z minionej epoki.