Dzieci

Jak zachęcić dziecko do samodzielnego spania?

Twoje kilkuletnie dziecko nadal najchętniej śpi w Waszym łóżku? Często budzi się w nocy, boi się zostać w swoim pokoju w efekcie czego cała rodzina jest niewyspana? To normalne, że latorośl bezpieczniej czuje się w Waszej obecności. Nie oznacza to jednak, że musicie iść na takie poświęcenia. Wystarczy, że wprowadzicie kilka elementów, które bezsprzecznie wpłyną na komfortowy sen w jego łóżku. Zastosujcie je, a już niedługo Wasza pociecha będzie wysypiać się w swoim pokoju, a i Wy wreszcie będziecie do woli korzystać z własnej sypialni.

Przede wszystkim przygotujcie odpowiednio pokój dziecka. Ten ma być przytulny, ale stworzony zgodnie z wizją malucha. Niech znajdą się tam elementy, które on najbardziej lubi. Warto postawić na elementy dekoracyjne z motywem ulubionej postaci z bajki czy chociażby w kolorze, który najbardziej przypadł do gustu malca.

Kolejny krok to przygotowanie łóżka. To musi być odpowiednie dla dziecka – pamiętaj, że w za dużym dziecko może nie czuć się bezpiecznie. W zależności od wieku przyda się też kolorowa pościel niemowlęca która wprowadzi go w komfortowy, przyjazny sen. Dobrze jest dać dziecku wybór odnośnie motywu pościeli. Dzisiaj producenci dają nam tak ogromny wybór rozmaitych wzorów, że bez problemu można wybrać taki, który przypadnie do gustu malucha.
Dziecko chce się czuć bezpiecznie, dlatego przyda się też ulubiona maskotka, a w pierwszych dniach samodzielnego spania zapalona lampka w pokoju.

Układanki drewniane dla dzieci

Sami rodzice również muszą zmienić swoje wieczorne nawyki. Z całą pewnością dziecko będzie chciało, by mama była z nim podczas zasypiania, nierzadko dobrym rozwiązaniem jest czytanie bajek do snu. Kilkulatek potrzebuje naszej obecności, nie myślmy, że pójdzie do swojego pokoju, położy się grzecznie w łóżku i po prostu zaśnie. To przyjdzie z czasem. Na razie trzeba uzbroić się w cierpliwość i zaakceptować również fakt, że pierwsze noce nie przyniosą nam pełnego ukojenia. Maluch zapewne kilka razy obudzi się w środku nocy i zawoła mamę bądź tatę. To normalny etap i trzeba go po prostu zaakceptować.