Edukacja

Uniwersalna umiejętność – status mistrza klawiatury

O tym czym jest mistrz klawiatury słyszał zapewne każdy doskonalący się w pisarskiej materii copywriter. Nieważne czy specjalista od redakcji i tworzenia tekstów koncentruje się na trudnych, wymagających czasu tekstach, czy preferuje wielość zleceń nabijających własny licznik.
Szybkość pisania na klawiaturze jest nieocenionym atrybutem pracy reaktora tekstów, a taką możliwość daje doskonalenie się w kursach mistrza klawiatury.

Panuje – dla jednych oczywiste dla innych nie do końca wiarygodne – przekonanie, że z nauczeniem się demonicznie szybkiego pisania nie wiążą się specjalne trudności. Ot, wystarczy sprawdzona w czuciu klawiatura, której używamy już jakiś czas, prawidłowa pozycja (siad wyprostowany, ręce nad klawiaturą). Dalej pozostaje już tylko praktyka, czyli umiejętności trafiania w klawisze poszczególnymi palcami rąk. Wszystkimi dziesięcioma, bo o pisanie każdym z nich chodzi w mistrzu klawiatury.

Sprzyjają szybkiemu pisaniu klawiatury z niewysokimi klawiszami, które nie wydają głośnych dźwięków. Z praktycznych wskazówek warto wspomnieć także klawisze powiększone. Duża spacja, backspace czy enter działają w kontekście doskonalenie mistrza klawiatury zdecydowanie in plus. Wywód jest całkowicie logiczny: większe pole klawisza ułatwia trafienie…

W kontekście pracy przy dziesiątkach jak nie setkach zleceń na opisy czy teksty z frazami, pod optymalizację, mistrz klawiatury może okazać się koniecznością. Wręcz atrybutem niezbędnym do osiągania wysokich wyników pracy. Szybki, a zwłaszcza bezwzrokowy sposób pisania kapitalnie przyspiesza pracę copywritera, pisarza, redaktora i każdego specjalistę pracującego na klawiaturze QWERTY. Najlepsi dochodzą nawet do kilkunastu tysięcy znaków na godzinę. Umiejętność szybko-pisarstwa traci na znaczeniu, kiedy w grę wchodzą wyjątkowe zlecenia, wymagające skrupulatnego researchu, znakomitego wyczucia kontekstu zdania po zdaniu. Fachowy specjalistyczny tekst nie powstanie metodą mistrza klawiatury, szybkie pisanie będzie jedynie narzędziem realizującym poszczególne myśli, czy akapity.