CiekawostkiDom

Kotły na biomasę czy węgiel?

Koszty ogrzewania naszego domu zależeć będą w dużej mierze od rodzaju pieca, jaki wybierzemy oraz rodzaju paliwa, którym generowane będzie ciepło. Właśnie dlatego decyzja o rodzaju tego rodzaju sprzętu, tak ważnego przecież dla komfortowego funkcjonowania domowników powinna być podjęta już na etapie projektowania domu.

To właśnie kotły na węgiel były tymi najchętniej wybieranymi przez wiele lat. Dzisiaj wiele się zmienia i coraz częściej inwestorzy decydują się na kotły na biomasę. Wynika to nie tylko z faktu bezpieczeństwa, mniejszych opłat czy ochrony środowiska, ale też większego komfortu użytkowania takich pieców.

Piece na węgiel rzeczywiście były niedrogie. Węgiel jest opałem stosunkowo tanim natomiast warto pamiętać, że do jego zastosowania należałoby wydzielić w domu osobne pomieszczenie, co nierzadko stwarza duży problem. Co więcej, wadą jest niestety konieczność ciągłego dozowania paliwa i kontroli pracy pieca, to rzeczywiście „brudna” praca.

Zamiennikiem stały się kotły na zrębki, które wykazują więcej atutów swojej pracy. Przede wszystkim są one ekologiczne – opał stanowią odpady drewniane, wióry i sprasowane trociny, które nie emitują tak dużej ilości spalin co węgiel. Co więcej spalanie zrębki wymaga montażu kotła, którego użytkowanie i codzienna obsługa jest dużo prostsza, wręcz automatyczna a dzięki temu nie uciążliwa dla domowników. Pamiętajmy również, że decydując się na montaż kotła na tego rodzaju paliwo można otrzymać dotację, dzięki czemu w naszym domowym budżecie poczynimy dodatkowe oszczędności.