Pozostałe

Historia biur detektywistycznych w Polsce

Przeciętny Polak ideę usług detektywistycznych obserwuje głównie przez pryzmat filmów sensacyjnych, bądź seriali fabularno-dokumentalnych. W Polsce takie usługi mają niezmiernie krótką i niezbyt bogatą historię.

Pierwsze biura detektywistyczne pojawiły się dopiero po upadku komuny, a więc na początku lat 90-tych, przeciwnie niż w Stanach Zjednoczonych, gdzie z usług prywatnego detektywa można było skorzystać już od połowy XIXw. Dlatego też łatwiej nam wymienić postacie takie jak Allan Pinkerton, słynny założyciel jednej z najbardziej znanych agencji, czy dzisiejszy łowca głów Duane „Dog” Champan, aniżeli jakąkolwiek postać z polskiej areny detektywistycznej. Jednakże od upadku komunizmu w naszym kraju dużo się zmieniło. Dziś wystarczy wpisać w okno wyszukiwarki słowo: prywatny detektyw Warszawa, aby wyświetliły się tysiące wyników.
Decydując się na pierwszy z brzegu tytuł, wchodzimy na stronę internetową agencji detektywistycznej.

Co proponuje przykładowe biuro detektywistyczne w stolicy?

Nie tylko obserwację współmałżonka podejrzanego o zdradę, ale dodatkowo szereg innych opcji. Agencja detektywistyczna to miejsce, w którym znajdziemy wykwalifikowanych w swoim zawodzie pracowników , którzy gotowi są sprawdzić potencjalną nianię naszego dziecka pod kątem kryminalnej przeszłości lub też skłonności do zachowań patologicznych, stwierdzić miejsce pobytu poszukiwanej osoby, zgromadzić materiał dowodowy w postaci zdjęć i nagrań wideo, a nawet wykryć oraz dezaktywować zainstalowane kamery i podsłuchy.

To…

…tylko kilka przykładów z ogromnej gamy możliwości, jaką oferują prywatni detektywi, a jakiej w wielu wypadkach nie jest w stanie sprostać polska policja.