Zdrowie

Jak zwalczyć żylaki?

Żylaki uznaje się za jedną z najbardziej popularnych chorób na świecie. Tylko w samej Polsce cierpi na nią blisko 7 milionów kobiet.

Przede wszystkim warto zacząć od tego, iż istnieje kilka sprawdzonych metod profilaktycznych, które pozwolą uniknąć powstawania żylaków. To między innymi odpowiednia dieta (otyłość sprawia, że żylaki pojawiają się szybciej i w większym natężeniu), aktywność fizyczna i rezygnacja z obciskających ciało ubrań (w szczególności rajstop). Co więcej, kobiety nie powinny zbyt długo chodzić w butach na wysokich obcasach a wszystkim odradza się długie przebywanie na słońcu, ponieważ promienie słoneczne przyczyniają się do rozszerzania naczyń krwionośnych.

Jeżeli żylaki już dają o sobie znać warto zastosować kilka metod, które skutecznie zapobiegną ich rozwojowi. Przede wszystkim dobrze jest wybrać się do apteki w celu zakupienia maści z wyciągiem z kasztanowca bądź ruty zwyczajnej – zioła tego typu przyczyniają się przede wszystkim do uszczelniania naczyń krwionośnych i nie dopuszczają do powstawania zatorów, dlatego trzeba je stosować każdego dnia, najlepiej po kąpieli.

Leczenie żylaków może przebiegać także przy pomocy terapii laserowej. Taka stosowana jest na przykład w gabinetach dermatologicznych i oceniana jest za jedną z najbardziej efektywnych. Leczenie żylaków laserem jest również dużo mniej inwazyjnym sposobem na pozbycie się żylaków aniżeli operacja chirurgiczna, która nie tylko pozostawia nieestetyczne blizny, ale może także nieść za sobą sporo niebezpiecznych powikłań.