CiekawostkiUrodaZdrowie

Zalety i wady wysokich obcasów

Kobiety uwielbiają wysokie obcasy, bo czują się w nich elegancko i wytwornie. Każde modne wiosenne buty damskie postradają obcas, aby podkreślić nogi. Co więcej, obcasy dodają szyku, klasy i sprawiają, że nogi w tego rodzaju obuwiu wyglądają dużo bardziej atrakcyjnie, są zdecydowanie dłuższe i bardziej smukłe.

Okazuje się, że buty na wysokich obcasach znane są od lat, podobno już 40 000 lat temu noszono sandały na obcasach oprawione niedźwiedzią skórą a w egipskim grobowcu odnaleziono obuwie na platformie wykonane z papirusu.

Niskie kobiety noszą obcasy, by dorównać tym wysokim, wysokie zaś, bo taka jest moda. Trzeba jednak zauważyć, że przy tak takim ogromie zalet tego typu obuwia istnieje również szereg ich wad.

Wady wysokich obcasów to przede wszystkim aspekty zdrowotne. Kobiety, przede wszystkim te, których praca wykonywana jest na stojąco narzekają na często występujące u nich żylaki. Co więcej, na nogach pojawiają się bolesne obrzęki, nierzadko odciski, w nocy zaś pojawiają się nadmiernie skurcze łydek. Wszystko dlatego, że kończyna dolna pozostaje na obcasie w nienaturalnej formie, stopa nie przylega dobrze do podłoża a mięśnie są stale napięte.

Najlepszą metodą, by nie dopuścić do pojawienia się tego rodzaju powikłań jest odpoczynek od wysokich obcasów w ciągu każdego dnia. Kobieta nie powinna ich nosić dłużej aniżeli 2-3 godziny. Musimy wiedzieć, że wile schorzeń kończyn dolnych, jakie pojawiają się w wyniku noszenia wysokich obcasów wymaga leczenia. Jak przyznają specjaliści, na przykład żylaki należy bezwzględnie usuwać bowiem mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia a nawet życia. Co więcej, stanowią o nieestetycznym wyglądzie nóg i trwałych zmianach. Szczególnie może być to widoczne, gdy wkładamy obuwie damskie wiosenne do zwiewnych sukienek czy spódnic.