Ciekawostki

Zakupy – jak na nich oszczędzać?

Wybierając się na zakupy musimy być świadomi pułapek, jakie czekają na nas w niemalże każdym sklepie. Właściciele sklepów wabią nas licznymi promocjami a towary, które mają być najszybciej sprzedane ustawiane są na sklepowych półkach na wysokości naszych oczu. Istnieje jednak kilka sposobów na to, by nie dać się porwać „szałowi zakupów” i nabywać tylko to, czego naprawdę potrzebujemy. Co więcej, okazuje się, że niejednokrotnie dokonując zakupów możemy przy tym nawet zaoszczędzić i bynajmniej nie chodzi nam o tańsze zamienniki jakościowych produktów.

Przede wszystkim na zakupy warto chodzić z listą niezbędnych produktów i ściśle się jej trzymać. Kupujemy więc tylko to, czego naprawdę potrzebujemy. Co więcej, warto czytać składy wyrobów – może okazać się, że ten tańszy posiada identyczne składniki więc nabywając właśnie ten możemy nieco zaoszczędzić.

Co jeszcze? Na pewno warto płacić kartą bankową. Kiedy widzimy, ile mamy gotówki w portfelu kusi nas wydanie od razu całej posiadanej kwoty. Płacąc kartą zaoszczędzimy sobie tego widoku. Pamiętajmy również, że wiele banków oferuje dzisiaj szereg korzyści w zamian za dokonywanie płatności bezgotówkowych właśnie ich kartą płatniczą. Realizując zakupy kartą debetową czy kredytową na określona kwotę jakiś procent całej transakcji trafia do naszych oszczędności. Banki proponują także korzyści finansowe w zamian za wydanie każdego miesiąca określonej kwoty czy za płatności za zakupy dokonywane w sposób zbliżeniowy. To łatwe biorąc pod uwagę, że terminale pos są już dostępne niemalże w każdym sklepie – na terenie Polski funkcjonuje już 400 000 tego rodzaju urządzeń.