Zdrowie

Wykorzystanie nowoczesnych technologii w rehabilitacji

Postęp technologiczny niesie za sobą rozwiązania, które sprawdzą się w każdej dziedzinie życia. Nikogo już nie dziwią w pełni zautomatyzowane urządzenia, które wykorzystujemy każdego dnia. Tak jest również w przypadku rehabilitacji, która jest dziedziną dającą nowe możliwości osobom chorym.

Rehabilitacja z wykorzystaniem nowoczesnych technologii jest coraz bardziej popularna. Jednym z takich rozwiązań jest Magiczny Dywan określany jako stół interaktywny, który jest stosowany w przypadku rehabilitacji osób starszych cierpiących na różne rodzaje demencji. Urządzenie skłania seniorów borykających się z chorobą m.in. Alzheimera do aktywności fizycznej. Dzieje się tak za sprawą gier specjalnie przygotowanych do celów rehabilitacji i ćwiczeń ruchowych. W związku z tym zasada działania Magicznego Dywanu opiera się na ruchu osób korzystających z urządzenia. Jest to szczególnie ważne, ponieważ choroba postępuje głównie u osób, które stroniły od podejmowania aktywności fizycznej. Ponadto rozgrywka przy wykorzystaniu gier z pakietu dedykowanego seniorom pozytywnie wpływa na koordynację i spostrzegawczość. Przykładem jednej z takich gier jest przesuwanie klocków, które polega na dopasowaniu odpowiednich kształtów. Poprawne dopasowanie pozwala uzyskać punkty, podobnie jak to miało w popularnej grze platformowej.

Magiczny Dywan jest rozwiązaniem skierowanym również do najmłodszych. Stąd może być wykorzystywany w przedszkolach, szkołach czy świetlicach. Urządzenie pozytywnie wpływa na rozwój dzieci ucząc i bawiąc. Rozgrywka z wykorzystaniem gier interaktywnych pozwala wzmacniać koordynację ruchową oraz pamięć. W przypadku szkół można wykorzystać pakiety gier, które mogą służyć do nauki m.in. matematyki, przyrody, historii, języka polskiego i angielskiego. Jest to ciekawy przykład, który pokazuje, jak wykorzystanie nowoczesnej technologii pozwala uczyć i rozwijać.