Ciekawostki

Współczesny dekoder DAB+

Z głośnikami mobilnymi wiąże się też inna technologia mianowicie radio cyfrowe, niestety w dobie internetu jego popularność zmalała. W ogóle popularność jakiegokolwiek radia drastycznie zmalała. Obecnie mało ludzi używa radioodbiorników, mało ludzi słucha radia cyfrowego. No może jeszcze w samochodzie. Nie ma jednak wątpliwości, że takowe radia są w domu. Szczerze mówiąc, nie ma zielonego pojęcia, czym różni się radio cyfrowe od zwykłego… ale nie wydaje mi się, by było to, to samo. Radio cyfrowe jest pewnie przystosowane do dekoderów które mamy w domu. I możemy przez nie odtwarzać muzykę, którą mamy w domu… nie wiem. Szczerze to pierwszy raz w życiu spotykam się z pojęciem radia cyfrowego. Pewnie są to odbiorniki, nastawione na odbiór cyfrowy, tego, co mamy w telewizji. Tak jak istnieją dekodery nastawione na odbiór cyfrowy, tak radia też mają tę możliwość.

Baterie mobilne w dekoderze

Większości ludzi baterie mobilne kojarzą się z akumulatorkami, które są używane praktycznie wszędzie. Baterie tego typu są powszechnie używane w laptopach, tabletach, notebookach itd. , dlatego, że są to rzeczy, które człowiek zabiera ze sobą gdziekolwiek się przemieszcza. Zazwyczaj taka bateria jest mała i małej pojemności. Bateria mobilna nie wymaga długiego ładowania, nie wymaga podłączenia do ładowania 24/7. Zazwyczaj też, takie baterie trzymają ok. 5 godzin. Sama również posiadam baterię mobilną i trzyma do 3-4 godzin w zależności od pracy. Oczywiście przy małej wydajności monitora. Czasami jednak zdarza się tak, że nie mamy możliwości podłączenia jej do ładowania, bo np. jesteśmy w podróży albo na spotkaniu służbowym. Właśnie wtedy przydaje się bateria mobilna, zawarta właśnie w naszych powiedzmy notebookach, która nie wymaga konieczności ładowania. Ale baterie mobilne są obecne nie tylko w notebookach. Tablety również posiadają taką baterię, tyle, że one na takiej baterii działają nieco dłużej. Czas działania nie wymagający ładowania, zależy od producenta produktu i zazwyczaj jest on umieszczony na pudełku.

Współczesne radia

Współczesne radia oprócz oczywiście standardowej funkcji radia, mają także możliwość nagrywania MP3. Oczywiście możliwość tę, mają nowoczesne radia z funkcją MP3. Aby nasze przenośne radio ( np w telefonie) miało taką możliwość, trzeba albo wymienić radyjko albo dokupić odbiornik radia cyfrowego, dekoder DAB+. Modele z wbudowaną funkcją DAB + także już istnieją na rynku. Są to radia przenośne. To radia, które można nosić ze sobą praktycznie wszędzie. Dekoder DAB+ służy właśnie do odtwarzania filmów MP3, czy nagrywania muzyki. Radioodbiorników z tą funkcją na rynku jest jednak bardzo dużo i również są drogie. Czy są pożyteczne? Pewnie tak, wielu ludzi w drodze do pracy lubi sobie posłuchać radia. I dekoder DAB+ bardzo im w tym pomaga. Funkcja nagrywania własnej muzyki i robienia z radia MP3 dodatkowo sprawia, że ludzie chcą i chętnie kupują radia z funkcją DAB +.