Edukacja

Wpływ szkoły podstawowej na wychowanie dziecka

Powszechnie uważa się, że to rodzice są najbardziej odpowiedzialni za wychowanie, jednak chwila głębszej refleksji w tym temacie naprowadza nas do przemyśleń na temat roli szkoły podstawowej w życiu dziecka. Okazuje się bowiem, że podstawówka ma ogromny wpływ na świadomość młodego człowieka, jego nawyki, sposób wyrażania się i przekonania, które przecież właśnie w tym wieku zaczynają się kształtować.

Odpowiedzialni rodzice powinni uświadomić sobie, że szkoła podstawowa jest kluczowa w kwestii nie tylko kształcenia, ale i wychowania potomka. Po pierwsze, zastanówmy się nad towarzystwem z jakim nasze dziecko ma do czynienia w szkole. Nie jest tak, że jego koleżanki lub koledzy są tylko towarzyszami zabaw i są zupełnie nieszkodliwi. Zdemoralizowana jednostka może nauczyć drugie dziecko przekleństw, braku szacunku lub różnych innych złych zachowań w myśl zasady: wchodząc między wrony, kraczesz jak i one.

Ponadto, kluczowe znaczenie odgrywają też nauczyciele, jakich zatrudnia dana szkoła podstawowa. Bielany to przykład dzielnicy, gdzie na szczęście nie brakuje profesjonalnych i doświadczonych nauczycieli, ale w wielu warszawskich placówkach po prostu brakuje nauczycieli, którzy rozumieją aspekt wychowawczy swojej pracy w edukacji.

Jaka najlepsza szkoła podstawowa w Warszawie?

Profesjonalne podstawówki najczęściej dbają o kwestie wychowawcze, tzn. nie tylko o oceny uczniów, ale także to jak się zachowują oraz jakie wartości wyznają. Wystarczy pomyśleć ile czasu dziecko spędza przez kilka lat w szkole podstawowej, chłonąć wiedzę o świecie oraz najbliższej rzeczywistości. To wszystko jest bardzo istotne, zwłaszcza, że wielu rodziców z ubolewaniem dochodzi często do wniosku, że dziecko, które przychodzi do ich domu jest zupełnie inne niż jeszcze parę miesięcy wcześniej – młody człowiek się po prostu zmienia i kształtuje na modłę, którą doświadcza m.in. w szkole podstawowej, jej wybór powinien więc być jedną z najważniejszych kwestii podejmowanych przez młodych rodziców.

 

Zobacz także:

Ludzie bywają okrutni – co to jest ludziorożek?