Dom

Jaki taras będzie „na czasie”?

Zdecydowana większość osób, która przeprowadza się do domu jednorodzinnego, decyduje się na wybudowanie tarasu. Jest to nie tylko miejsce, gdzie możemy odpocząć, odciąć się od codziennej rutyny, ale także stwarza wspaniałe warunki na spędzenie wieczoru ze znajomymi przy grillu. Warto mieć na uwadze, że trendy nie dotyczą tylko mody, ale obowiązują również w architekturze. Jak więc wyglądają nowoczesne tarasy?

Podobnie jak w przypadku wnętrz, projektowane aktualnie tarasy charakteryzują się względnie prostym kształtem, wszechstronnością i praktycznością. Zdecydowanie dobrym pomysłem jest „wtopienie” go w ogród w taki sposób, by relaks był jeszcze przyjemniejszy. Prostota i brak przepychu będzie modny jeszcze przez długi czas, więc śmiało można zmierzać w tę stronę. Geometryczne kształty, tylko niezbędne ławki i krzesła, brak zbędnych ozdób i stonowane kolory, właśnie tak prezentują się modne tarasy.

A jakich materiałów dziś używa się najczęściej? Przede wszystkim klasyczne drewno coraz częściej zastępowane jest kompozytem drewna. Wykazuje  się on większą odpornością na czynniki zewnętrzne oraz ma właściwości antypoślizgowe. Równie modny jest beton w różnej postaci. Możemy spotkać się zarówno z surową wylewką, jak i polerowaną, a nawet malowaną. Kolejnym z popularnych materiałów są zdobione płytki ceramiczne. Te stosowane są nie tylko na podłożu, ale również i na ścianach.

Do najpopularniejszych dodatków ustawianych na tarasach należą oczywiście rośliny. Polacy najchętniej sięgają po wymagające znikomej pielęgnacji zielone rośliny. Aktualna sytuacja zachęca także do zakupu takich kwiatów, którym nie przeszkadza obecność smogu. Trendy również i w tym przypadku nakazują na wstrzemięźliwość – warto postawić na kilka sztuk takiej samej rośliny, zamiast tworzyć kompozycję z wielu różnych odmian. Meble tarasowe także nie wyłamują się z ogólnie przyjmowanej koncepcji – powinny być proste w formie i praktyczne.