Zdrowie

Skuteczne leczenie zgagi

Zgaga, czyli uporczywe pieczenie w przełyku to problem wielu z nas. Według badań nawet 70% osób cierpi na tego rodzaju dolegliwości, z czego u większości zgaga pojawia się minimum raz w tygodniu.

Niestety, największa grupa osób bagatelizuje jej objawy bądź leczy jedynie doraźnie niwelując dokuczliwe objawy. Okazuje się, że niepozorna zgaga może być przyczyną wielu groźnych chorób, w tym nawet raka przełyku.

Według medyków zgaga to przewlekłe schorzenie, na które nie ma jednego, skutecznego leku. Co więcej, możliwe jest jedynie jej zaleczanie i minimalizowanie objawów jednak ta może powrócić znowu nawet po długim czasie spokoju. Wówczas wskazane może być wykonanie podstawowych badań w tym usg jamy brzusznej. Warszawa, Wrocław podobnie jak inne miasta są miejscem, gdzie bez problemu możemy je wykonać i omówić wyniki ze specjalistą.

Co ciekawe, najbardziej skuteczną metodą zapobiegania występowania zgagi jest zmiana nawyków żywieniowych. Potwierdzi to każdy dietetyk zresztą to właśnie do niego należałoby się niezwłocznie zwrócić w celu ustawienia optymalnej diety.

Dieta ma być wprowadzona na stałe bowiem tylko jej regularne i długookresowe stosowanie przyczyni się do pokonania zgagi. Nie od dzisiaj również wiadomo, że różne produkty nie tylko mogą wywoływać pieczenie w przełyku, ale również działać łagodząco.

Radzi się pacjentom, którzy narzekają na niekomfortowe dolegliwości, by leczenie zgagi zaczynać już na początku dnia wypijając sok z surowych ziemniaków. Jeśli w ciągu dnia poczujemy nawracające pieczenie w przełyku zjedzmy kilka migdałów, napijmy się wody. Dobrym sposobem mogą być również napary z szałwii, niektórym pomaga zimne mleko czy łyżeczka sody rozpuszczona w wodzie.