BiznesCiekawostki

Samodzielna księgowa czy biuro rachunkowe?

Każda działalność gospodarcza wykonywana w naszym kraju jest zobowiązana do comiesięcznych rozliczeń i to nie tylko w kontrahentami, ale również licznymi instytucjami, takimi jak Urząd Skarbowy czy ZUS. Tym samym, księgowość formy można prowadzić we własnym zakresie bądź skorzystać z usług wyspecjalizowanych w tej dziedzinie fachowców.

Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że nie każdy posiada wiedzę oraz umiejętności pozwalające na samodzielne rozliczanie firmy. Przedsiębiorcy najczęściej specjalizują się w swojej dziedzinie rynku, nie w głowie im rachunki czy wyliczenia. Właśnie dlatego warto skorzystać z pomocy, tym bardziej, że nawet najmniejszy błąd w wyliczeniach może słono kosztować.

Zasada jest prosta. Jeśli prowadzona jest mała firma, lokalna, która zatrudnia nie więcej niż kilku pracowników to warto korzystać z biur rachunkowych. Decyzja te uwarunkowana jest przede wszystkim oszczędnościami – nie opłaca się zatrudniać księgowej na etat bowiem nie będzie ona miała aż tak dużo obowiązków na swojej głowie. Dużo lepiej sprawdzi się biuro rachunkowe warszawa, które naliczy swoje wynagrodzenie odpowiednio do wykonywanych obowiązków.

 

Samodzielna księgowa przyda się natomiast w firmach dużych, działających na rynku ogólnopolskich czy nawet międzynarodowym. Zdarza się, że przedsiębiorstwa organizują całe działy księgowe i pracuje w nich kilka osób o niezbędnych umiejętnościach.

Bez względu na wybór świadczeń księgowych musimy mieć na uwadze, by specjaliści, z którymi współpracujemy posiadali najlepsze wykształcenie. Przydadzą się więc studia ekonomiczne czy kurs księgowości w Warszawie. Musimy wiedzieć, że w wyniku błędu w obliczeniach to my zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności a Urząd Skarbowy naliczy nam konieczną do zapłaty karę.

Artykuł powstał we współpracy z notariuszszadkowska.pl