BudownictwoCiekawostkiDom

Jaki rodzaj węgla wybrać?

Węgiel to bez wątpienia jedno z tańszych rozwiązań biorąc pod uwagę ogrzewanie całego domu. Efektywność pieca będzie jednak najlepsza tylko wtedy, gdy rodzaj węgla będzie najlepszej jakości. Sam piec również musi być w pełni sprawny. Jeśli opał będzie dobrany dobrze do parametrów pieca to możemy cieszyć się nawet 90% wydajnością i wartością energetyczną węgla.

Dzisiaj wybierane są przede wszystkim kotły CO. Ich zaleta jest fakt, iż posiadają system, który rozprowadza ciepło po całym domu, po wszystkich jego pomieszczeniach równomiernie. Co więcej, kotły nie tylko wpływają na ciepło w domu, ale również użytkowanie gorącej wody.

W piecach na węgiel można też stosować ekogroszek i inne rodzaje opałów, na przykład drewno. Coraz częściej odchodzi się już zresztą od tradycyjnej formy węgla kamiennego, ponieważ opał tego rodzaju generuje zbyt dużą ilość spalin. Co więcej, węgiel kamienny nie jest komfortowy w użytkowaniu. Opał tego rodzaju jest niezwykle brudzący, pozostawia ogromną ilość popiołu, sam węgiel jest ciężki, niewygodny w załadunku, transporcie, rozładunku czy magazynowaniu.

Biorąc te aspekty pod uwagę dużo bardziej korzystny jest ekogroszek. Ten jest opałem tanim, ekologicznym, lekkim i czystym. Generowanie ciepła nie jest więc droższe, ale za to jakże komfortowe.