Ciekawostki

Proces cyfryzacji w Polsce

Cyfryzacja radia w naszym kraju rozpoczęła się w końcówce 2013 roku, kiedy to Polskie Radio rozpoczęło nadawanie swoich audycji tym właśnie sposobem. Aby odebrać sygnał cyfrowy, niezbędny jest odbiornik dab – oryginalna nazwa tej technologii to Digital Audio Broadcasting Plus, stad też ten dziwny skrót.

Cyfryzacja radia była niezbędna m.in. z powodu zapchania częstotliwości analogowych i FM przez istniejące już radiostacje. Jej plusem jest fakt, że pozwala otrzymać idealnie czysty dźwięk, a odbiorniki dab wyposażone są w wyświetlacz, który ukazuje informacje nie tylko o tym, jaka radiostacja jest akurat odbierana, ale również może ukazywać dłuższe teksty.

Niektóre aparaty tego typu umożliwiają wyświetlanie grafik. Zasięg cyfrowy ma zostać wprowadzony na terenie całej Polski dopiero do 2015 roku, więc przed podjęciem decyzji o zakupie tego typu odbiornika warto upewnić się, czy już będziemy mogli skorzystać z niego w naszym rejonie.

Jeśli okaże się, że rejon kraju, w którym mieszkasz, jest póki co poza zasięgiem dab, to i tak żadna strata, ponieważ prędzej czy później znajdzie się w jego zasięgu, a póki co można za pomocą radioodbiornika słuchać tradycyjnych stacji, nadających w FM i analogowo. Aparaty DAB+ pozwalają na odbieranie ich bez żadnych przeszkód.

Spory wybór odbiorników radiowych dab można znaleźć w sklepach ze sprzętem elektronicznym, a ceny różnią się znacznie w zależności od modeli oraz producenta. Warto zaopatrzyć się w odbiornik posiadający jak najwięcej dodatkowych funkcji – z pewnością prędzej czy później przydadzą się one w codziennym użytkowaniu. Choć nikt nie lubi wydawać pieniędzy, warto pamiętać, że zakupiony odbiornik dab+ posłuży nam przez co najmniej kilkanaście kolejnych lat, jest więc to inwestycja w przyszłość.