BudownictwoDom

Prawidłowa izolacja stropu w trakcie budowy domu

Prawie każdy z nas, w toku budowy domu jednorodzinnego zdaje sobie sprawę, że niezwykle ważna i istotna jest właściwa izolacja termiczna ścian. Niemniej jednak wiele osób, w tym także wykonawców zapomina o jednym. Że również ogromnie istotne jest prawidłowe ocieplenie dachu i poddasza. A przez takie powierzchnie statystycznie ucieka istotnie dużo ciepła (z wielu obliczeń wynika, że jest to blisko 20 procent ciepła).
A jak pokazał nam ostatni czas, zimy są przeróżne. W takim razie lepiej zawczasu pomyśleć, aby nasz długo oczekiwany pierwszy dom został prawidłowo zaizolowany.

Bez wątpienia mnóstwo osób rozważa, czy to ma jakikolwiek sens?

Odpowiedź jest prosta. Lepiej wydać w czasie budowy domu troszkę więcej, ale później oszczędzać na ogrzewaniu, co powinno przełożyć się na mniejsze rachunki.
Dlatego poddasze użytkowe jest narażone na wszelakie niedoskonałości. Niestety ale wszelkie błędy w sztuce budowlanej w tym elemencie spowodują wzrost opłat za ogrzewanie. Na przykład, wystarczy, że niestarannie zostanie nałożona wełna mineralna, wtedy automatycznie ciepło będzie umykać.
Dlatego izolacja stropu, dachu to ogromnie ważna część przy jakiejkolwiek budowy. Dlatego te prace powinien wykonywać dobry specjalista, dzięki czemu unikniemy przykrych sytuacji w trakcie użytkowania domu.

Głównym pytaniem dla nas przed rozpoczęciem prac będzie, jaki materiał użyć do ocieplenia?

Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie ma. Możemy użyć izolacji miękkiej ale również twardej, ale powinno się pamiętać o jednym. Mianowicie izolacja będzie wciskana między więźbę dachową. Ten etap jak i resztę powinno się omawiać z dobrymi specjalistami.
Drugim pytaniem, z którym przyjdzie nam stoczyć bitwę jest grubość izolacji.

Jaka powinna ona być, aby nie uchodziło ciepło?

Należy wiedzieć, iż inwestując w poddasze, oprócz tego jakiego producenta produkt wybierzemy, ogromnie ważna jest też grubość izolacji. Przykładowa grubość izolacji dla energooszczędnego domu wynosi 25-30 centymetrów. Koszty ocieplenia dachu nie należą do najmniejszych, ale w ten element budowy naprawdę należy zainwestować większą kwotę, ażeby w niedalekiej przyszłości oszczędzać pieniądze na eksploatacji naszego domu.

Sama izolacja stropu, poddasza ma także oprócz plusu mniejszej utraty ciepła także inne pozytywne wartości. Zakwalifikować możemy do nich wygłuszanie dźwięków, które docierają z zewnątrz. Ten plus spostrzegą z całą pewnością Ci, którzy zdecydują się na dach z blachy. W momencie padania deszczu na strychu bez wykonanego dobrego ocieplenia nie da się wytrzymać, albowiem da się słyszeć uderzanie kropel o blachę.

Na samym końcu trzeba koniecznie powiedzieć jeszcze raz, że na ociepleniu dachu w nie wolno nigdy oszczędzać.