BudownictwoCiekawostki

Praca na wysokościach – jakiego sprzętu użyć?

Praca na wysokościach związana jest ze sporym ryzykiem i ogromną odpowiedzialnością. Z reguły pracownicy budowy czy firm branży, których działalność opiera się właśnie na pracy ponad ziemią muszą posiadać niezbędne uprawnienia, dzięki którym obowiązki zawodowe tego rodzaju mogą być wykonywane.

Przykładem mogą być tutaj podnośniki koszowe czy nożycowe, zwane potocznie zwyżkami. Tego rodzaju sprzęt pozwala wznosić na specjalnej platformie pracownika wraz ze specjalnymi narzędziami na określoną wysokość. Dzięki temu pracownik może wykonać niewielkie prace budowlane czy naprawcze bez konieczności rozstawiania czasochłonnego rusztowania. Zwyżki więc przydają się bezwzględnie do pracy na niewielkich powierzchniach bądź wtedy gdy w krótkich czasie konieczna jest praca na wysokościach w kilku różnych miejscach.

Jak już wspomnieliśmy kurs na zwyżki jest konieczny. Uczęszczają na niego zawsze pracownicy, którzy mają stać się pełnoprawnymi operatorami tego rodzaju sprzętu. Samo szkolenie trwa średnio 14 dni i jest podzielone na dwa etapy: praktyczny oraz teoretyczny. Dzięki temu kursant poznaje zarówno wszelkie aspekty techniczne pracy z podnośnikiem jak również uczy się praktycznej obsługi tego typu sprzętu.

Każdy kurs kończy się egzaminem i dopiero jego pozytywne ukończenie upoważnia do otrzymania certyfikatu, który umożliwia obsługę zwyżek.