Zdrowie

Planowane operacje ortopedyczne w czasach koronawirusa

Okazuje się, że pandemia koronawirusa przyczynia się do zgonów ogromnej liczby pacjentów nie tylko ze względu na zarażenia samym wirusem. Nastąpił dosłowny paraliż całej służby zdrowia, która staje się niewydolna. W obliczu zamkniętych oddziałów szpitalnych, zmian specyfiki szpitali na te zakaźne tylko dla pacjentów z koronawirusem, niemożliwe staje się leczenie chorych z innymi przypadłościami.

Większość szpitali wstrzymała przyjęcia pacjentów na operacje planowane. Okazuje się, że w skali całego kraju zrezygnowano aż z 70% zaplanowanych operacji różnego rodzaju. Najwięcej odwołań nastąpiło na oddziałach ortopedycznych, chociaż niektórzy z pacjentów czekali na operację nawet kilka lat, a schorzenie doprowadza do trwałych zmian i niemożności normalnego funkcjonowania. Jak przyjmuje teraz ortopeda? Warszawa potwierdza, że wizyty u tych specjalistów są ograniczone, jeśli mówimy o usługach NFZ, a nie we wszystkich przypadkach udaje się postawić diagnozę poprzez teleporadę. Pomocny okazuje się więc ortopeda warszawa prywatnie, bo prywatne kliniki działają z pewnymi ograniczeniami, ale przyjmują pacjentów. Tam również udaje się przeprowadzić konieczne operacje.

Ortopedia to niestety niejedyny oddział, na jakim odnotowuje się najwięcej odstępstw od planowanych operacji. Te są odwoływane praktycznie na każdym oddziale. Oczywiście, wszystko zależy od stanu zdrowia pacjenta i postępu choroby.