Otyłość w Europie
Czy wiecie, że aż 20% społeczeństwa żyjącego na terenie Europy jest otyła? Co gorsza, aż 10% z tych osób to dzieci bądź nastolatkowie w okresie dojrzewania. Ponad 6% budżetu przeznaczonego na służbę zdrowia pochłaniają terapię i lekarstwa, które mają niwelować przyczyny, objawy i powikłania otyłości.
Najczęściej na otyłość cierpią mężczyźni – to jakieś 80% wszystkich, którzy borykają się z tym schorzeniem. To właśnie oni najczęściej spożywają każdego dnia zwiększoną liczbę kalorii aniżeli powinni i to jest główną przyczyną otyłości. Co ciekawe, na otyłość cierpią najczęściej osoby ubogie bądź o przeciętnym statusie społecznym. Najrzadziej choroba dotyka osoby zamożne – te są z reguły bardziej wykształcone i posiadają wiedzę dotyczącą możliwych zagrożeń zdrowotnych wynikających z nagromadzenia zbędnych kilogramów. Osoby o wyższym statusie społecznym dużo częściej również uprawiają regularnie sport, stać ich również na pełnowartościowe, zdrowe produkty, nie unikają też wizyt u dietetyka. Poradnia dietetyczna w Warszawie wręcz zachęca do konsultacji nie tylko osoby, które już borykają się z nadwagą czy otyłością, ale właśnie tych, którzy chcą tej chorobie zapobiec.
Pamiętajmy, że nieleczona otyłość może prowadzić do szeregu niebezpiecznych dla zdrowia a nawet życia chorób. To nie tylko cukrzyca czy miażdżyca, ale również problemy ze sprawnym funkcjonowaniem serca, układu oddechowego, układu krążenia czy systemem trawiennym.
Pocieszający jest również fakt, iż apele dietetyków zostały wzięte do serca – spożywamy mniej produktów o dużej zawartości tłuszczu i niekorzystnych węglowodanów. Nadal jednak tylko 30% z nas każdego dnia je owoc.