Zdrowie

Czy operacja łąkotki jest zawsze niezbędna?

Problemy z łąkotką to częsta przyczyna wizyt u ortopedy. Niestety, ten element stawu kolanowego nierzadko ulega uszkodzeniu. Zbytnie obciążenie przez nadwagę czy otyłość pacjenta, niewystarczająca produkcja mazi stawowej albo nagłe urazy mechaniczne, na przykład w wyniku uprawiania ryzykownego sportu, takiego jak kolarstwo czy kulturystyka, to najczęściej wymieniane powody, w obliczu których następuje uszkodzenie łąkotki.

Ortopedzi wskazują jednak, że nie wszystkie urazy muszą od razu prowadzić do operacji. Rekonstrukcja łąkotki, w tym wszczepienie implantu jest konieczne jedynie w skrajnych przypadkach, kiedy stan łąkotki jest już na tyle poważny, że uniemożliwia już normalne poruszanie się. Pamiętajmy, że łąkotka jest właśnie tym elementem całego kolana, który odpowiada za poruszanie kończyną dolną w sposób komfortowy. Każda niedyspozycja powinna być więc diagnozowana u specjalistów.

Jeśli uszkodzenie łąkotki nie wymaga zabiegów operacyjnych, najczęściej wskazywana jest rehabilitacja oraz czasowe unieruchomienie całego stawu kolanowego poprzez stabilizator. Rehabilitacja ma zaś na celu usprawnienie jej działania poprzez ćwiczenia gimnastyczne czy zabiegi, takie tak krioterapia albo nowoczesna laseroterapia.

O tym, czy pacjent musi przebyć operację łąkotki, decyduje lekarz, a metody leczenia tej części kolana muszą być dobierane zawsze indywidualnie. Leczeniem łąkotki zajmują się więc nie tylko chirurdzy ortopedzi, ale również fizjoterapeuci. Operacja jest niezbędna w fazie zaawansowanej destrukcji łąkotki. To dlatego nie można lekceważyć nawet wstępnych objawów schorzenia, kiedy ból jest jeszcze umiarkowany i pojawia się cyklicznie.