Ciekawostki

Odstraszanie ptaków i innych zwierząt

Plagi zwierząt to problem wielu miast, nie dotyczy to tylko miast biednych ale również jest to problem miast bardzo dobrze rozwiniętych. Oczywiście w zależności od miasta problem ten jest inny i innego rodzaju szkodniki atakują w miastach małych np. są to psy, koty natomiast w dużych to głównie ptaki, ewentualnie insekty. Jedną z najbardziej znanych plag zwierząt to plag małp w Delhi gdzie owe zwierzęta są uważane za święte i nie można zrobić im krzywdy. Skala tego problemu jest bardzo duża, ponieważ małpy stanowią zagrożenie dla mieszkańców, po za tym są szkodnikami, kradną przy każdej możliwej okazji jedzenie( są w tym aspekcie niezwykle agresywne, potrafią wręcz wyrwać jedzenie ludziom) co stanowi niezwykle duży problem. Jest to doskonały przykład dla tego jak wygląda nadmierna ilość zwierząt w miastach. Nie jest to dobre środowisko dla nich i często w poszukiwaniu pożywienia potrafią ranić niewinnych ludzi.

Innym przykładem mogą być osławione w Rosji niedźwiedzie, które przebudzone z zimowego snu często przychodzą do miasta i nie są to miłe wizyty dla mieszkańców. Jak wiadomo są to bardzo duże ssaki i mogą nawet zabić człowieka nie mówiąc o tym, że spenetrują każdy śmietnik.

W przypadku Polski najbardziej popularnymi przykładami są plagi ptaków, są to najczęściej pospolite wróble, kaczki lub gołębie. Niosą one ze sobą różnego rodzaju choroby zakaźne. Może nie powodują bezpośredniego zagrożenia ale na pewno trzeba z nimi walczyć. Jednymi z najlepszych sposobów jest instalowanie odpowiednich systemów do odstraszania ptaków.  Jest wiele powodów dla których warto jest walczyć z tego rodzaju ptakami jednym z nich jest na pewno to, że nie produkują one bardzo dużo zanieczyszczeń np. gołębie odchody potrafią zatykać studzienki kanalizacyjne i rynny dachowe a chyba każdy z  nas miał kiedyś nieproszonego gołębia na parapecie za oknem i zdaję sobie sprawę z tego jak ciężko jest usunąć takiego rodzaju zanieczyszczenia.

Podsumowując plagi zwierząt występuje w każdym mieście, nie ważne jaki jest jego poziom rozwinięcia, zawsze można trafić na nadmierną ilość ptaków, psów, kotów lub innych ssaków. Dlatego warto zapobiegać negatywnym efektom tych plag i stosowanie odpowiednich środków odstraszających zwierzęta.