Dom

Jak oczyścić mieszkanie po zwłokach?

Niestety każdy człowiek prędzej czy później musi stawić czoła śmierci bliskiej osoby. Jest to jeden z najsmutniejszych momentów, jednak jest to nieuniknione. Oprócz obowiązków związanych z organizacją pogrzebu i sprawami administracyjnymi, czasami dochodzi także problem z uprzątnięciem miejsca zgonu, zwłaszcza gdy ciało zostaje odnalezione dopiero po dłuższym czasie. Już po pierwszej dobie ludzkie ciało wydziela tzw. trupi jad, który stanowi zagrożenie dla zdrowia innych osób. Wydzielanym roztoczom towarzyszy także intensywny, trudny do usunięcia zapach. Jak dokładnie przebiega proces sprzątania miejsca zgonu?

Przede wszystkim trzeba działać natychmiast. Podejmowane kroki zależą od stopnia rozkładu ciała. Jeżeli proces jest już w fazie postępowej, w pierwszej kolejności należy usunąć z pomieszczenia wszelkie elementy ruchome, takie jak dywany, meble i sprzęt RTV/AGD. Jeżeli ciało leżało zbyt długo, możliwe, że konieczne będzie zerwanie podłóg oraz tapet ze ścian, a meble będą nadawały się jedynie do wyrzucenia.

W takim wypadku jesteśmy zmuszeni do wezwania ekipy specjalistów, którzy oczyszczą nasze  mieszkanie. Najprościej taką firmę znaleźć wpisując w wyszukiwarce frazę typu „sprzątanie po zmarłych Warszawa” i wybrać interesującego nas usługodawcę.

Sam proces dezynfekcji zajmuje zwykle nie dłużej niż 2-3 dni, a mieszkanie nadaje się do użytku już po 24 godzinach. Specjaliści po uprzątnięciu i zabezpieczeniu miejsca zgonu przeprowadzają dezynfekcję i chemiczne czyszczenie pomieszczenia. Na końcu pozostaje jeszcze uporczywy zapach, który zwalcza się w procesie ozonowania. Jest ono wykonywane nie tylko w takich sytuacjach, a w przypadku gdy chcemy pozbyć się dowolnego zapachu.

Pamiętajmy, że sprzątanie po zmarłym nie należy do prostych czynności i często nie jesteśmy w stanie uprzątnąć mieszkania na własną rękę. Specjaliści dysponują profesjonalnym sprzętem takim jak myjki parowe i ozonatory oraz chemią, której nie dostaniemy w pierwszym lepszym sklepie.