CiekawostkiZdrowie

Jakie leki bez recepty można nabyć w Polsce?

To właśnie na leki bez recepty wydajemy najwięcej. Wylicza się, że tylko w okresie zimowym ubiegłego roku, Polacy wydali na tego rodzaju środki ponad 9 miliardów złotych – to o 700 milionów złotych więcej niż w roku 2013.

Leki bez recepty określane są jako OTC (over the counter drug). To środki działające doraźnie i suplementy diety, które można nabyć w aptece bez konieczności posiadania recepty. Co więcej, można je także kupić w supermarketach i chociaż zaleca się, by były stosowane wyraźnie według zaleceń bądź po skonsultowaniu z lekarzem to jednak nie ma pewności co do tego, jak dawkować je będą potrzebujący.

Leki bez recept to najczęściej te łagodne, które mają niwelować pierwsze, uciążliwe objawy schorzenia. To leki przeciwbólowe, rozkurczowe, leki na przeziębienie, ból gardła, migrenę, kaszel. To także suplementy wspomagające trawienie, wzmacniające odporność i wiele innych.

Leki OTC najlepiej nabywać w aptece bowiem to tam możemy liczyć na pomoc i radę wyspecjalizowanej farmaceutki. Pamiętajmy, że nie musimy biegać po środki przeciwbólowe na stację benzynową bowiem apteki są dzisiaj bardzo często otwarte przez całą dobę. Wpisz w wyszukiwarkę hasło typu „apteka całodobowa Gdańsk” i znajdź tą, która mieści się najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.