Zdrowie

Kiedy udać się do ortopedy

Wizyta u ortopedy nie jest wpisana w kalendarz profilaktycznych wizyt lekarskich. To zresztą dlatego specjalizacja ta zostaje nieco bagatelizowana przez Polaków. Do ortopedy wybieramy się dopiero z konieczności, najczęściej wtedy, gdy doskwierający ból jest na tyle silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Nie da się ukryć, że jest to najgorsza z możliwych metod dbania o własne zdrowie. Warto wiedzieć, że wiele chorób z zakresu ortopedii to nie nagłe urazy i niespodziewane kontuzje w obrębie narządów motoryki ruchowej, ale właśnie schorzenia, które rozwijają się przez wiele lat. Najpierw nie dają żadnych objawów, później symptomy są zagłuszane przez samych pacjentów, aż wreszcie konieczny jest chirurg ortopeda, który wykona operację ratującą możliwość poruszania się, a nawet życie.

Wizyty profilaktyczne

O naszą postawę, stawy oraz kości musimy dbać już od najmłodszych lat. To dlatego zaleca się, by wizyty z dzieckiem u ortopedy przeprowadzać średnio raz w roku, nawet bez konkretnych wskazań. Ortopeda określi postawę ciała i funkcjonowanie całego narządu ruchu. W razie niepokojących sygnałów będzie mógł zlecić nieinwazyjne jeszcze wtedy metody ich niwelowania. To najczęściej odpowiednio dobrane ćwiczenia ruchowe, które szybko zwalczą dysfunkcje. Im wcześniej nastąpi reakcja, tym szybciej niedyspozycja ortopedyczna będzie wyleczona i to w sposób nieinwazyjny.

Niespodziewane urazy i kontuzje

Każdy ból kolan, stopy, kręgosłupa, który jest efektem upadku czy innej kontuzji, musi być skonsultowany z ortopedą. Co ważne, nie wszystkie dysfunkcje dają od razu o sobie znać, dlatego też, jeśli uległeś wypadkowi, dla bezpieczeństwa umów się na wizytę u specjalisty z zakresu ortopedii.

Zwyrodnienia i zmiany reumatyczne

Na takie schorzenia cierpi największa liczba pacjentów, którzy w zaawansowanym już stadium choroby zwracają się do ortopedy. Jednocześnie trzeba nadmienić, że robią to zbyt późno, kiedy jedynym ratunkiem staje się inwazyjna operacja.

Pamiętajmy, że tego rodzaju zmiany powstają przez długie lata, a chory świadomie je bagatelizuje. Warto wykonać badanie rezonansu magnetycznego, aby uniknąć powikłać i niepotrzebnego dyskomfortu.