Ciekawostki

Kiedy nie należy się zachowek?

Zachowek to świadczenie, które materialnie zabezpiecza ustawowych spadkobierców, jeśli spadkodawca nie ustanowił podzielenia swojego majątku przed swoją śmiercią. Istnieją jednak przypadki, w których zachowek się nie należy. Kiedy nie masz prawa do otrzymania zachowku po zmarłym? Przeczytaj koniecznie ten tekst.

Zachowek dla spadkobierców ustawowych

Spadkobiercą ustawowym jest osoba spokrewniona z osobą zmarłą, ale znaczenie ma tutaj linia pokrewieństwa. O należny zachowek może wystąpić dziecko, mąż, żona czy rodzeństwo osoby zmarłej, czyli najbliższa rodzina. Osoby niespokrewnione, na przykład żyjące w związku partnerskim nie mają prawa do zachowku.

Darowizna a zachowek

W przypadku, w którym spadkobierca przekazał swój majątek notarialnym aktem darowizny, zachowek pozostałym spadkobiercom się nie należy, nawet jeśli są to spadkobiercy ustawowi. Warto dodać, że najczęściej odbywane sprawy spadkowe Częstochowa, dotyczą właśnie zachowku.

Zachowek a wydziedziczenie

Osoba, którą spadkodawca wydziedziczył w testamencie, również nie ma prawa do zachowku. Jak potwierdza kancelaria adwokacka częstochowa, istnieje możliwość ewentualnego podważenia testamentu, natomiast zawsze są to sprawy trudne, bardzo często ciągnące się przez wiele lat. W takim przypadku wola osoby zmarłej jest priorytetowa.

Zachowek, kiedy nie ma testamentu

Nie każdy zmarły zdążył sporządzić testament przed śmiercią. Wtedy zachowek należy się zawsze spadkobiercom ustawowym, bez względu na to, jaka była rzeczywista wola spadkodawcy. Dzięki temu wszyscy spadkobiercy zostają zabezpieczeni ekonomicznie, przynajmniej w minimalnej części, o której zadecyduje sąd.

Czy prawo do zachowku się przedawnia?

Okazuje się, że przepisy polskiego prawa w tej kwestii zmieniają się dosyć często. Obecnie, prawo do zachowku przedawnia się po 5 latach od momentu otwarcia testamentu. Tylko czasu na złożenie roszczenia o zachowek ma spadkobierca ustawowy.

 

Artykuł powstał na podstawie wiadomości merytorycznych udostępnionych przez kancelariakowalski.pl.