Biznes

Czy integracja firmowa jest sposobem na budowanie relacji wśród pracowników?

Integracja pracowników jest coraz częściej poruszanym tematem w wielu firmach. Wszystko za sprawą możliwości, jakie daje integracja pracowników, która pozwala na budowanie i rozwijanie relacji. Jest to szczególnie ważnie, ponieważ przekłada się to na osiągane wyniki przez pracowników.

Podjęcie decyzji o zorganizowaniu integracji firmowej to ważny krok do zwiększenia skuteczności naszego zespołu. Jest to również możliwość wdrożenia nowych pracowników, którzy mogą mieć problemy z nawiązywaniem relacji i budowaniem kontaktu z pozostałymi osobami w firmie.Dlatego warto zastanowić się nad formą organizowanej integracji.

Zazwyczaj podstawowym zadaniem integracji jest scalenie zespołu i zwiększenie wzajemnego zaufania. To dzięki niemu pracownicy znajdujący się w danym zespole wiedzą, że mogą polegać na innych współpracownikach. W ten sposób wzmacniana jest również praca zespołowa, która jest niezbędna podczas pracy zespołów projektowych. Jest to ważna kwestia, która poruszana jest przez kadrę kierowniczą.

Integracja firmowa może mieć różne formy w zależności od tego, jakimi możliwościami dysponujemy. Optymalnym rozwiązaniem jest integracja firmowa w formie szkolenia dla pracowników. Jak sama nazwa wskazuje, jest to szkolenie, które ma jasny cel. Wbrew pozorom takie szkolenie nie musi być nudne, ponieważ polegać ono na przeprowadzeniu gry szkoleniowej.

Gry szkoleniowe mają za zadanie trenowanie konkretnych umiejętności oraz budowanie relacji między uczestnikami rozgrywki. W zależności od scenariusza gry pracownicy mogą mieć różne zadania do wykonania. Dlatego pracownicy mogą wcielić się w kierowników winnic lub mogą stanąć przed jednym wspólnym zadaniem jak np. zbudowanie mostu. Wszystko po to, żeby móc nawiązać kontakt oraz pokonać przeszkody, z jakimi możemy się spotkać w codziennej pracy.