Dom

Ile płacimy za ogrzewanie?

Okazuje się, że koszty ogrzewania domu jednorodzinnego pochłaniają nawet 70% domowego budżetu. Wiele zależy od wyboru paliwa, jakie służy do generowania ciepła, przede wszystkim w okresie jesienno zimowym.

Najtańsze ogrzewanie to to, które generowane jest przy pomocy węgla kamiennego. Roczny koszt to średnio 3 500 złotych – jeśli weźmiemy pod uwagę wolnostojący dom, o powierzchni 160 metrów kwadratowych. Warto przy tym zaznaczyć, że opalanie węglem nie jest zalecane. Co więcej, ponieważ węgiel emituje ogromne pokłady spalin do atmosfery, jego użytkowanie ma być zabronione już od roku 2020 – takie wytyczne nakłada na Polskę Unia Europejska.

Kotły co (zobacz), które wykorzystują olej opałowy wiążą się zaś z dużo większymi wydatkami natomiast ich codzienne użytkowanie jest dużo bardziej komfortowe dla domowników. Sam kocioł może kosztować nawet 25 000 złotych a roczny koszt ogrzewania wyliczany jest na około 8 500 złotych. Co ważne, piece tego rodzaju są w pełni zautomatyzowane i nie wymagają żadnej obsługi a sam olej opałowy jest paliwem ekologicznym, bezpiecznym dla środowiska.

Można grzać także drewnem. To chyba najstarszy i w pełni ekologiczny surowiec opałowy. Koszty ogrzewania są tylko niewiele droższe od tego, przy wykorzystaniu węgla, ale znacznie bardziej bio. Podobnie jest zresztą z pelletem i ekogroszkiem. To obecnie najbardziej popularne materiały, dzięki którym można cieszyć się ciepłem w każdym pomieszczeniu naszego domu.

Wykorzystuje się jeszcze ogrzewanie gazowe. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy maja dostęp do sieci gazowej. Roczny koszt ogrzewania to mniej więcej 5 500 złotych a obsługa gazowych pieców jest komfortowa dla użytkowników – piece są w pełni zautomatyzowane.