Zdrowie

Dla kogo dieta proteinowa?

Dieta proteinowa zaliczana jest do jednych z najbardziej skutecznych.  celu schudnięcia stosować ją jednak mogą tylko osoby całkowicie zdrowe. Dieta tego rodzaju nie jest odpowiednia dla osób zmagających się z chorobami nerek, kobiet w ciąży, dzieci i młodzieży. 

Niestety, okazuje się, że popularna dieta Dukana, czyli właśnie ta czysto proteinowa zaburza system gospodarki żywieniowej. Tym samym przez dostarczanie jedynie białka w czystej postaci organizm pozbawiany jest innych, ważnych dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania wartości odżywczych.

Osoby, które chcą ją stosować powinny nastawić się na długofalowe zmiany nawyków żywieniowych. Sama dieta podzielona jest bowiem na kilka etapów. Trzeba przy tym zaznaczyć, że może być ona stosowana tylko pod nadzorem lekarza, najlepiej dietetyka. Okazuje się jednak, że ta nie jest przez specjalistów wielce zalecana, każda poradnia dietetyczna w Warszawie czy innym mieście Polski stawia raczej na zdrowe odżywianie i racjonalny dobór składników aniżeli ich ograniczanie w jakiejkolwiek grupie produktów spożywczych.

Dowodem na to, iż dieta proteinowa nie należy do najzdrowszych jest n przykład wyparcie przynajmniej w pierwszej fazie całkowicie owoców i warzyw a te są przecież podstawowym i najbogatszym źródłem niezbędnych witamin. Co więcej, organizm pozbawiany jest błonnika, który reguluje przecież system trawienny. Lekarze biją na alarm bowiem dieta tego rodzaju skutecznie obniża odporność organizmu i sprawia, że ciało jest mniej wydolne fizycznie – właśnie dlatego osoby stosujące dietę Dukana nie powinny wykonywać zbyt intensywnych ćwiczeń fizycznych.