Ciekawostki

Detektywistyczny świat – jak detektyw pomaga przy rozwodzie?

Na rogu ulicy, w świetle latarni stoi mężczyzna. Niespecjalnie wyjątkowej urody, ubrany w ciepły sweter z golfem i świeżo wyprane dżinsy, pod parasolem. Ulewny deszcz skutecznie zniechęcił innych do wyjścia na spacer. Jego nie. Zawód: prywatny detektyw. Warszawa nie pozwala nudzić się takim jak on. To miasto pełne życia, a to zawsze oznacza pracę. Ostatni raz zaciąga się papierosem, wyrzuca go na mokrą od wieczornego deszczu jezdnię i obserwuje jak niedopałek namaka aż w końcu gaśnie. Mężczyzna odchodzi kawałek, składa parasol i wsiada do zaparkowanego obok samochodu. „Muszę uważać – pomyślał detektyw – Warszawa o tej porze przestaje być bezpieczna”. Przekręca kluczyk i rusza ulicami stolicy.

Kiedy zatrudnić detektywa?

Z niezbyt lotnych seriali w telewizji można by było wywnioskować, że żeby udowodnić zdradę w związku małżńskim lub partnerskim. Samo udowodnienie może dać nam wyłącznie satysfakcję i doprowadzić do awantur lub końca związku. Sprawa jest bardziej skomplikowana, gdy mamy do czynienia ze sprawą rozwodową. O ile jest to rozwód za porozumieniem stron.

to nie ma problemu. Jeśli jednak chcemy udowodnić małżonkowi winę i jest nią zdrada, musimy miec na to dowody. Moga to być maile, SMSy albo właśnie zdjęcia wykonane przez detektywa, Prawdziwość maila czy SMSa łatwo podważyć, podczas gdy zdjęcia stanowią niezbity dowód w sprawie rozwodowej z orzeczeniem o winie

 

Praca w tym zawodzie to nie pościgi i wybuchy, jak chciałyby niektóre scenariusze filmowe czy serialowe. Dochodzenie częściej niż silnych mięśni i dobrej kondycji wymaga raczej poświęcenia, cierpliwości, zmysłu obserwacji i analitycznego myślenia i to tym powinien cechować się dobry prywatny detektyw. Jeżeli rozwód za porozumieniem stron nie wchodzi w grę, może się okazać, że detektyw to jedyny sposób na udowodnienie winy ex małżonka.